Конкурс "Скарбниця педагогічної творчості"

Шановні гості!
Дякуємо, що завітали на наш сайт!
На сторінках сайту Ви знайдете корисну інформацію, розробки уроків вчителів, їх презентації, поради. Ознайомитись з фотогалереєю уроків та позакласних заходів.
Сподіваємось, що наші надбання будуть вам в нагоді під час підготовки до уроків. Розраховуємо на зворотній зв'язок з усіма користувачами нашої «Творчої майстерні"

Ласкаво просимо до нашої творчої майстерні!



 Дубовик Ірина Григорівна 
вчитель фізики







Парова Ніна Міколаївна 
вчитель географії










Конкурс «Скарбниця педагогічної творчості»

ВИХОВНИЙ  ЗАХІД « З УКРАЇНОЮ  В СЕРЦІ»







Розробка виховного заходу у 8 – 11 класах

вчителів вищої категорії

Дубовик Ірини Григоріївни
Парової Ніни Миколаївни


Розробка заходу «З  Україною  в серці»
в межах «Відзначення дня міжкультурного діалогу»
Мета:
Ä розширити та поглибити знання учнів про Україну – рідну Батьківщину та країни Євросоюзу;
Ä формувати громадянські якості у учнів: патріотизм, людяність, працьовитість;
Ä виховувати любов до рідного краю, його традицій, історії;
Ä розвивати пізнавальні інтереси школярів.
Обладнання: велика карта Європи, державні символи України та Євросоюзу (плакати), проектор, комп’ютер, екран, презентація, тематична книжкова виставка.
Тип заходу: виховна година.
 Слайд 1
Учитель:
         Вітаю, вас, любі друзі. Хочу повідомити вам, що 24 вересня 2015 року світова спільнота відзначатиме День міжкультурного діалогу. І сьогодні ми маємо можливість продемонструвати свої знання з історії і культури нашої країни та  стан Євросоюзу, пригадати етапи розвитку ЄС, зрозуміти актуальність і важливість підготовки багатонаціонального народу  нашої Батьківщини до вступу в склад ЄС.
Але перш ніж говорити про історію створення Європейського Союзу, давайте згадаємо чим славетна наша рідна Україна. Слово учня, які підготували презентацію з цієї теми.
Слайд 2- 18
Презентація учнів
Наша країна може пишатися своєю архітектурою, пам’ятниками давнини, природними феноменами та сучасними розробками.
На території України знаходяться пам’ятки архітектури Києво-Печерська Лавра, Святогорська Свято-Успенська Лавра, Почаївська Свято-Успенська Лавра, Потьомкінські сходи в місті Одеса.
Зачаровує подих велич Української природи у гіпсовій «Оптимістичній» печері,спостерігаючи за співучими пісками або підводною річкою у Чорному морі.
Багата  наша українська земля і талантами. В нашій країні знаходиться найглибша в світі станція метро «Арсенальна». Гасова лампа була винайдена у Львові. Гелікоптер сконструював українець за походженням Сікорський.
Розробки конструкторського бюро імені Антонова відомі всьому світу. Головна з них літак «Мрія» створений для транспортування багаторазового космічного корабля «Буран». Також українські вчені сконструювали унікальний екологічний автомобіль.
Окрема гордість українців – трембіта – найдовший музичний інструмент.
А гілочка троянди в середині волосини і найбільший намальований прапор – доказ величі  українського народу.
Слайд 19
Учитель:
         Ви бачите – нам, українцям, є чим пишатися. Дякуємо вам за чудову розповідь.
Україна – це наш край. Це країна, де ми народилися і живемо. Це наша Вітчизна, наша Батьківщина. Україна має славетну історію. На її території приживає багато національностей. Пригадаємо історично-етнографічний розподіл країни.
         Презентація учнів.
Слайд 20- 37
Здавна територія сучасної України мала етнічні общини такі як -
Галичина.
Територія Львівської, Івано-Франківської, більшої частина Тернопільської та невеликої частини Чернівецької областей. Назва походить від назви столиці Галицько-Волинського князівства – м.Галича, яке, в свою чергу,–  від племені галичів, що заселяли цю землю і видобували сіль (кельтською “гал” означає “сіль”).
Волинь.
Територія Волинської, Рівненської, західної частини Житомирської, північної частини Тернопільської областей. Назва походить від давнього міста Волинь (Велинь).
Буковина.
Західна частина Чернівецької області. Назва походить від дерев буків, на які багата ця територія.
Поділля.
Охоплює територію між Південним Бугом і Дністром: Вінницька, південь Хмельницької та Житомирської, північ Одеської, схід Чернівецької та Тернопільської областей. Назва походить від “країни з оселями по долинах”, бо села тут розміщувалися по долинах річок.
Закарпаття.
Територія Закарпатської області. Назва походить від “землі, що розташована за Карпатами”.
Сіверщина.
Північна частина Сумської області. Назва походить від племені сіверян, що заселяли цю землю.
Слобожанщина.
Територія Харківської, півдня Сумської, Донецької та Луганської областей. Назва походить від слова “слобода”, тобто назв поселень на цій території, що почали виникати в XVII ст.
Полісся.
Територія Житомирської, північної частини Рівненської, Київської та Чернігівської областей. На цих землях дуже багато лісів, звідки й назва.
Запоріжжя.
Територія Дніпропетровської, Запорізької, західної частини Донецької та Херсонської областей, що знаходиться “за порогами” Дніпра. Звідси й назва.
Середня Наддніпрянщина.
Частина Київської, Житомирської, Дніпропетровської та Кіровоградської областей. Цю територію ще називають Центральною Україною, Подніпров'ям або Придніпров'ям.
Донщина.
Частина Харківської та Донецької областей. Лежить у басейні середнього та нижнього Дону. Історична земля донських козаків.
Таврія.
Територія пів-острова Крим та південь Херсонської області. Назва походить від племені таврів, що в давнину заселяли південну частину Криму.
Північне Причорномор’я.
Південь Миколаївської, схід Херсонської та центральна частина Одеської областей.
Буджак.
Територія півдня Одеської області. Назва походить від турецького слова, що означає “кут”, бо розташована на півдні межиріччя Дунаю та Дніпра.
Слайд 38
Учитель.
Слайд 39- 45
         Багатонаціональний народ України має дружні та доброзичливі відносини з країнами сусідами – Польщею, Румунією, Словаччина, Білоруссю, Угорщиною, Молдовою, Росією.
Деякі з цих країн вже сьогодні є членами Європейського Союзу.  Коли і з якою метою було створено Європейський Союз, який є найпотужнішою регіональною економічною та політичною міжнародною організацією сьогодення.
Слайд 46
Інтеграційні процеси у політичній, економічній, соціальній і духовній сферах є одним із характерних елементів сучасної Європи.
Слайд 47
Взірцем інтеграції на європейському континенті є Європейський Союз – організація, яка в процесі свого розвитку досягла високого рівня політичної інтеграції, уніфікації права, економічного співробітництва, соціального забезпечення та культурного розвитку. Від часу свого заснування Європейський Союз поступово перетворився на один з найпотужніших фінансово-економічних і політичних центрів світу, ключовий компонент новостворюваної архітектури європейської безпеки, ядро системи європейських цінностей і стандартів.
Слайд 48
Європейський союз, який на сьогодні  об’єднує 28 країн Європи  почав створюватися в 50-х роках ХХ століття, а сучасну назву дістав у 1993 році.
З 1991 року його членами стали:
§  Велика Британія
§  Франція
§  Німеччина
§  Італія
§  Нідерланди
§  Бельгія
§  Люксембург
§  Данія
§  Ірландія
§  Греція
§  Іспанія
§  Португалія.
         З 1995 року новими членами ЄС стали:
§  Австрія
§  Швеція
§  Фінляндія.
         У 2004 році до складу ЄС увійшли ще 10 країн:
§  Естонія
§  Латвія
§  Литва
§  Польща
§  Чехія
§  Словаччина
§  Угорщина
§  Словенія
§  Кіпр
§  Мальта.
         В 2007 році
§  Болгарія  
§  Румунія.
Слайд 49
         Головною метою організації є економічна та політична консолідація. В ході глибоких інтеграційних процесів був створений єдиний «внутрішній ринок» країн, вони перейшли до єдиного простору з прозорими кордонами для вільного пересування товарів, послуг, капіталів та населення. У 1992 році в голландському місті Маастріхті 12 перших членів ЄС ухвалили угоди про політичний та валютно-фінансовий союз. Це означало проведення спільної зовнішньої політики та запровадження з 1 січня 1995 року єдиної грошової одиниці – євро. У 2005 році Україна проголосила пріоритетний курс на європейську інтеграцію.
Слайд 50
         Протягом багатьох років правовою основою відносин між Україною та ЄС є Угода про партнерство та співробітництво від 14 червня. Ця угода започаткувала співробітництво з широкого кола політичних, торговельно-економічних та гуманітарних питань. Крім того, укладено низку галузевих угод та документів міжнародно-правового характеру, згідно з якими здійснюється співробітництво між Україною та ЄС.
Слайд 51
21 березня 2014 року в Брюсселі відбулася церемонія підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Це ще один крок нашої держави на шляху євроінтеграції. Український уряд підписав поки лише політичну  частину угоди, економічну підпишуть окремо після президентських виборів в Україні 25 травня.
Слайд 52
Основним здобутком підписання Угоди є демонстрація Заходом своєї підтримки нашій державі, зокрема, в питаннях недоторканності кордонів та територіальної цілісності, а також активізація роботи з адаптації українського законодавства до стандартів ЄС. «Прозорість та підзвітність» органів влади, таким чином, змусять активізувати антикорупційну діяльність та реформи.
Після підписання економічної частини Угоди мова буде йти про скасування мит на різні групи товарів обома сторонами, що відобразиться на цінах імпортної продукції та збільшенні ринку збуту для українських виробників. Окрім того можливі полегшення візового режиму або навіть повне скасування віз до ЄС для українців вже до кінця поточного року.
Якщо в майбутньому Україна стане повноправним членом ЄС, то буде залучена до Спільної європейської політики безпеки та оборони (СЄПБО), яка гарантуватиме Україні державний суверенітет і територіальну недоторканість. До позитивних наслідків вступу України в ЄС також можна віднести такі вигоди, як: макроекономічна стабільність, нові ринки збуту для українських товарів та додаткові інвестиції в українську економіку, надання субсидій деградуючому сільському господарству, зменшення митних тарифів та отримання позитивного сальдо торгівельного балансу; ефективний захист прав людини в інституціях ЄС, відкриття кордонів для вільного пересування населення та розширення можливостей для освіти, роботи й відпочинку, забезпечення високого рівня життя населення; широкий доступ до інформаційного потенціалу ЄС.
Для України європейська інтеграція — це шлях модернізації економіки, залучення іноземних інвестицій і новітніх технологій, підвищення конкурентоспроможності вітчизняного товаровиробника, можливість виходу на єдиний внутрішній ринок ЄС.
До негативних наслідків вступу України в ЄС можна назвати такі загрози: небезпека втягнення України в конфлікт цивілізацій між Заходом і мусульманським світом; можливе переміщення до України шкідливих виробництв; поглиблення демографічного спаду, проблема незаконної міграції та відтоку кадрів; падіння духовності.
Слайд 53
Існують і недоліки вступу України до ЄС, серед яких: часткова втрата суверенітету, невизначеність стратегії розвитку ЄС, погіршення відносин з країнами СНД та іншими країнами; втрата конкурентоспроможності певних галузей, складність переходу на європейський рівень цін; ускладнення візового режиму зі східними сусідами; розмивання національної самобутності України.
Проаналізувавши можливі позитивні та негативні наслідки вступу України до ЄС, слід зазначити, що входження до Європейського Союзу є логічним наслідком прагнення України до цивілізованої правової держави та розбудови демократичного суспільства, обумовлений сучасними реаліями та вимогами об'єктивних суспільно-економічних і політичних законів розвитку. В сучасному глобалізованому суспільстві, найбільшу вигоду отримують саме ті країни, які об'єднують свої зусилля заради досягнення спільних інтересів та високих показників розвитку.
Інтеграція до Європейського Союзу є шансом для України остаточно перетворитися на стабільну державу, яка володіє незаперечними перспективами на майбутнє. Досвід другої половини 20-го століття доводить, що жодні специфічні умови та особливості національного розвитку, кризові стани та внутрішні трансформації не можуть відкласти неминучу дію об'єктивних законів глобалізації розвитку.
Поза всяким сумнівом, Україні категорично необхідна євроінтеграція, якщо вона бачить себе в майбутньому як держава нації.
Отже, при вступі до ЄС Україна отримає ряд значних переваг, але, щоб уникнути існуючих загроз, треба поступово впроваджувати стратегічні напрями розвитку ЄС в українську економіку та розробити програму дій щодо безболісної інтеграції України.
Наприкінці нашого заходу пропоную закріпити отриманні знання відповівши на питання вікторини.
Вікторина.
Слайд 54
1. Де знаходяться найвищі сходи у Європі?
Відповідь: Потьомкінські сходи в м. Одесі; висота споруди - 24 м, довжина - 142 м, має 192 кам'яні сходинки і 10 майданчиків
Слайд 55
2. Третьою за довжиною і площею басейну річкою Європи є...
Відповідь: Дніпро, після Волги і Дунаю.
Слайд 56
3. В Україні створено найбільшу в Європі астрофізичну обсерваторію. Де вона розташована?   
Відповідь: У Криму поблизу Симеїзу.
Слайд 57
4. Найбільший у світі літак, створений у Київському конструкторському бюро ім. Антонова, називається...
Відповідь: АН-255, «Мрія».
Слайд 58
5. Який твір Т. Г. Шевченка найбільше перекладався і лише російською мовою мав 35 інтерпретацій?
Відповідь: «Заповіт», перекладався 147-ма мовами світу.
Слайд 59
6. Як виглядає Прапор ЄС? Скільки на ньому зірок?
Відповідь: На прапорі ЄС - коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Це є символом єдності та ідентичності народів Європи. Коло означає солідарність та гармонію, а зірки - абсолютну досконалість, і в ніякому разі не число держав - членів Євросоюзу.
Слайд 60
         7. Який музичний твір було затверджено як гімн Європейського Союзу?
Відповідь: У 1972 році «Ода до радості» - музика фіналу Дев'ятої симфонії Людвига ван Бетховена - стала офіційним гімном Ради Європи, а 1985 року голови держав та урядів Європейського Союзу затвердили «Оду до радості» як гімн цієї організації. Він призначений не для того, щоб замінити національні гімни держав-членів, а швидше відзначити їхні спільні цінності та їхню єдність і різноманіття. До речі саме так звучить і девіз Євросоюзу «Єдність у різноманітності». 
Слайд 61
         8. Коли святкується День Європи? Коли і ким було запроваджено це свято?
Слайд 62
Відповідь: День Європи відзначається 9 травня. Саме у цей день 1950 року Міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман запропонував об'єднати вуглевидобувну та сталеливарну промисловості Західної Європи як елемент її військової сили з метою уникнення іншої війни й закласти таким чином основу Європейської Спільноти. В результаті цього у 1951 році було засновано Європейське об'єднання вугілля та сталі (ЄОВС), до якого увійшло шість країн: Бельгія, Західна Німеччина, Люксембург, Франція, Італія та Нідерланди. У 1985 році, коли проект ЄС був чітко накреслений, 10 держав-членів, які тоді утворювали Європейську Спільноту, вирішили оголосити 9 травня Днем Європи.
Слайд 63
         9. Коли був прийнятий Маастрихтський договір про Європейський Союз?
Відповідь: Підписаний в Маастрихті 7 лютого 1992 року; набрав чинності 1 листопада 1993 року.
Слайд 64
         10. Коли було введено спільну європейську валюту - євро?
Відповідь: У 1992 році було прийнято рішення запровадити в рамках ЄС єдину європейську валютну одиницю - євро, що була випущена в готівковий обіг 1 січня 2002 року. Знаком євро є грецька літера епсілон, яка виражає як зв'язок з колискою європейської цивілізації та демократії, так і першу літеру слова Європа. Дві чіткі паралельні лінії символізують стабільність євро.
Слайд 65
         11. Які головні керівні інституції Європейського Союзу?
Відповідь: В Європейському Союзі наразі п'ять інституцій: Європейський Парламент, Рада Європейського Союзу, Європейська Комісія, Суд ЄС, Рахункова плата або Суд аудиторів ЄС.
Слайд 66, 67
12. Назвіть батьківщину видатних людей
Е. Гріг         
Відповідь: Норвегія
Ф. Шуберт       
Відповідь: Австрія
А. Нобель       
Відповідь: Швеція
 А. Міцкевич      Відповідь: Польща
 Ф. Гойя         
Відповідь: Іспанія
 Дж. Байрон      
Відповідь: Англія
 Ф. Ліст       
Відповідь: Угорщина
О. де Бальзак      
Відповідь: Франція
 Б. Шоу       
Відповідь: Ірландія
Дж. Верді         
Відповідь: Італія
 Ф. Магеллан       Відповідь: Португалія
Слайд 68
 13. Кого називали «королем вальсу»?   
Відповідь: І. Штраус
Слайд 69
14. Літературний псевдонім якого відомого письменника збігається з назвою великого європейського міста?    Відповідь: Дж. Лондон
Слайд 70
15. В якій країні з'явився танець «полька»?   
Відповідь: Чехія
Слайд 71
16. Назвіть видатного датського дитячого письменника, день народження якого святкується як День дитячої книги      Відповідь: Г. Х. Андерсен
Слайд 72
17. З якої країни прийшли танці «мазурка» і «полонез»?   Відповідь: Польща
Слайд 73
18. В яких містах Європи проводяться три найбільші кінофестивалі у світі? Відповідь: Канни, Венеція, Берлін
Слайд 74
19. Після виходу у світ якого роману Жуля Верна французьке Географічне товариство запропонувало прийняти єдину систему виміру часу?  Відповідь: «Навколо світу за 80 днів»
Слайд 75
20. В якій країні з'явився перший пожежний автомобіль?   Відповідь: Німеччина
Слайд 76
21. Коли в європейських державах святкують День Європи?   Відповідь: 9 травня
Слайд 77
Дякуємо всім.

          ЛІТЕРАТУРА
1. Иванов И. Расширение Евросоюза: сценарий, проблемы, последствия, М.: МЭиМО, 2000. - 215 с.
 2. Осадча Н.В. Характеристика процесу інтеграції України до Європейського Союзу, Електронний вісник Донбасу. – 2011. – № 3. – С. 24 – 25.

                                                 



Вінюкова Оксана Володимирівна
вчитель англійської мови




Медведєва Лариса Василівна 
вчитель англійської мови
NATURAL DISASTER 
Цілі:
·        формувати лексичні навички й навички вимови;
·         вдосконалювати навички читання й усного мовлення;
·         розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів;
·        виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.
Procedure
1. Warm-up
1) What is a disaster?
2) Have you ever been in a disaster?
3) What are some different kinds of disasters?
4) What kind of disasters are common in your country?
2. Speaking
Do ex. 1, p. 92.
3. Reading
Do ex. 2, p. 92.
 Practise your vocabulary.
Find the sentences with the new words in the text and translate them. Fill in the gaps with the new words on p. 93.
1) Zakarpattya suffers ___ floods.
2) Polluted water sources are ___ to wildlife.
3) The storm ___ hundreds of houses.
4) The numbers of damaging insect species ____ to pesticide have multiplied from 160 to 450 since 1960.
5) A third of accidental deaths ___ in the home.
6) After the floods, contaminated water was a serious ___ to public health.
7) Unfortunately, the ___ of serious road accidents increases.
8) The drought could spell ___ for wildlife.
4. Reading
Do ex. 3, p. 94.
5. Listening and speaking
 Do the quiz.
1) Another word for a natural disaster is a natural ___.
a) catastrophe
b) armament
c) ridicule
d) mimic
2) When a natural disaster occurs, it’s often called an environmental  ___. This happens when a bad situation evolves into a critical phase.
a) contact
b) catch
c) crisis
d) access
3) An __ is declared when unforeseen circumstances occur and require immediate action. For example, the president declared this after Hur­ricane Katrina hit the United States.
a) arrival
b) connection
c) extension
d) emergency
4) The Red Cross provides medical ____  when natural disasters strike. This group is made up of professionals and volunteers who try to help the people who are directly and indirectly affected by a natural disaster.
a) touch
b) aid
c) range
d) bikes
5) The people who outlive natural disasters, those who are not killed by the tragedies, are called the __.
a) foreigners
b) missing
c) relief workers
d) survivors
6) Unfortunately, many ___ are injured when a natural disaster strikes. These are the people who have been injured or killed as a direct result of the tragedy.
a) associates
b) colleagues
c) occupants
d) victims
7) Many __ are trained beforehand in order to save those in need in a time of crisis. These people are sent out on various missions to help those who are in the middle of a natural disaster. They try to save people who are in dangerous situations by risking their own lives in the process.
a) rescuers
b) washers
c) fighters
d) distributors
8) Those, whether dead or alive, who cannot be found after a natural dis­aster strikes are called the ____. This means that they or their bodies can­ not be located.
a) relief
b) missing
c) obliterators
d) rescuers
6. Reading
Do ex. 4, p. 94.
7. Summary
Are there ways we can prepare ourselves in advance to cope with disas­ters?
8. Homework
Ex. 5, p. 95.

Цілі:
·        вдосконалювати навички усного мовлення й читання;
·        розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів;
·         розвивати логічне мислення;
·        виховувати правильне ставлення до спорту, а також загальну культуру учнів.
Procedure
1. Warm-up
1) Do you know many world famous sportsmen?
2) What sports do the represent?
3) Why are they famous all over the world?
2. Speaking
Presentation of extreme or unusual sports. (Checking the homework)
3. Listening
Listen to the text and do the task.
David Beckham is an English footballer who has played for Manchester United and Real Madrid, as well as representing his country 100 times. He moved to the Los Angeles Galaxy in 2007 to increase the profile of foot­ball in America. He married Spice Girl Victoria Beckham and has become a worldwide celebrity, an advertising brand and a fashion icon.
Beckham was born in London in 1975. His parents were fanatical Man­chester United supporters. His talent was obvious from an early age and he signed with Manchester United on his fourteenth birthday. He helped the youth team win several trophies and made his first team debut in 1995. He helped his team achieve considerable success in his eleven seasons with them.
Beckham has been runner-up twice as world football’s best player. He won many trophies with Manchester United, including the Champions League, and won a league title with Real Madrid. He also captained his club and country. He was famously sent off in a match against Argentina in the 1998 World Cup. In 2003, Beckham received an honour for services to foot­ball from Britain’s Queen.
Beckham has many interests off the soccer pitch and is rarely out of the headlines, especially concerning his marriage and children. He has estab­lished football academies in Los Angeles and London. In 2006 he was named a judge for the British Book Awards. He lives near Tom Cruise and the two are best buddies. Beckham is also a United Nations Goodwill Ambassador.
Put the lines in the correct order according to the text.


marriage and children. He has established football academies in Los Angeles and London. In 2006 he was named a

Beckham has been runner-up twice as world football’s best player. He won many trophies with

buddies. Beckham is also a United Nations Goodwill Ambassador.

Beckham has many interests off the soccer pitch and is rarely out of the headlines, especially concerning his

Manchester United, including the Champions League, and won a league title with Real Madrid. He also captained his

as representing his country 100 times. He moved to the Los Angeles Galaxy in 2007 to increase the profile of

football in America. He married Spice Girl Victoria Beckham and has become a

from an early age and he signed with Manchester United on his fourteenth birthday. He helped the youth team win

judge for the British Book Awards. He lives near Tom Cruise and the two are best

several trophies and made his first team debut in 1995. He helped his team

Beckham received an honour for services to football from Britain’s Queen

club and country. He was famously sent off in a match against Argentina in the 1998 World Cup. In 2003,

Beckham was born in London in 1975. His parents were fanatical Manches­ter United supporters. His talent was obvious
1
David Beckham is an English footballer who has played for Manchester Unit­ed and Real Madrid, as well

worldwide celebrity, an advertising brand and a fashion icon

achieve considerable success in his eleven seasons with them

4. Reading and speaking
Read some information about Tiger Woods.
Tiger Woods is one of the most successful golfers ever. He has the po­tential to be the greatest of all time. He has been number one in the world for most of the past decade and looks like hanging on to that position for a while to come. His real name is Eldrick; Tiger is a nickname his father gave him.
Tiger shot to fame as a two-year-old. He showed off his skills on te­levision in 1978 with comedian Bob Hope. In 1990, aged 15, he became the youngest ever U.S. Junior Amateur Champion. There were dozens of records and victories in between. In 1994, Woods became the youngest ever winner of the U.S. Amateur Championship. He turned professional two years later.
Sports experts predict he will become sports first billionaire. He cannot stop winning. He has the second highest number of major golf champion­ships of any male player, and he’s still young. His career is full of impressive records. He’s the youngest player to win the US Open and the youngest and fastest to win 50 tournaments. It seems likely he’ll break more records.
Woods is a Buddhist. He got his faith from his Thai mother. He said it helps control his stubbornness and impatience. It perhaps also explains his charity work. He has set up many projects to help disadvantaged young­sters. He believes being a good role model is much more important than golf and has helped thousands of teenagers around the world.
 Work in pairs.
Write five questions about Tiger Woods to ask your partner.
5. Speaking
Do ex. 8, p. 146.
6. Summary
1) Do you think professional sportsmen earn too much money?
2) Who do you think is the best all around athlete in the world?
3) Is it good that professional sports are so commercial nowadays?
Look for some information and write a short paragraph about a world famous sportsman.

                         FOOD AROUND THE WORLD
Цілі:
·        вдосконалювати навички вживання 2nd Conditionals;
·         вдосконалювати навички читання і говоріння;
·         розвивати логічне мислення;
·         виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань щодо кулінарних традицій у світі.
Procedure
1. Warm-up
1) What is your opinion of Chinese food?
2) American food?
3) British food?
4) India food?
5) Greek food?
6) Ukrainian food?
7) What cuisine do you think is more nutritious?
2. Writing
Complete the sentences with 2nd Conditional and the words from the box. Janine is a daydreamer. She imagines what would happen if she won the lottery.

play change be have like buy own build feel be come find have pick charter be hit have invite want

1) If I________ the lottery, I _____a chance to hit the jackpot.
2) If I________ the jackpot, I ____ rich.
3) If I ____  rich, my life _____ completely.
4) I____________ a lonely island, if I _____ a nice one.
5) If I__________ a lonely island, I _____ a huge house by the beach.
6) I____________ all my friends if I _____ a house by the beach.
7) I______________________ my friends up in my yacht if they ____ to spend their holidays on my island.
8) We ____ great parties if my friends to my island.
9) If we___________________ to go shopping in a big city, we _____ a helicopter.
10) But if my friends’ holidays ____ over, I ____ very lonely on my lonely is­ land.
Key: 1 played, would have; 2 hit, would be; 3 were, would change; 4 would buy, found; 5 owned, would build; 6 would invite, had; 7 would pick, wanted; 8 would have, came; 9 liked, would charter; 10 were, would feel.
3. Reading
Imagine that you are going to Korea and you want to something con­cerning Korean food.
Read some information from a site for travellers and find the answers to the following questions:
1) What is the general impression of Korean food?
2) Is the food spicy?
3) What is Kimchi?
4) Are there any Korean customs around meal times?
5) What are the supermarkets like?
6) Where can I eat out?
7) Can you drink the water?
Korean food can be very spicy for foreigners. The national food, which is a staple at each meal, is kimchi, a spicy fermented cabbage. You will eat this a lot when you stay in Korea. A lot of chili peppers and garlic is used in preparing Korean food. Rice is also served with every meal. There is a large selection of spicy soups, fried rice, stews and noodle dishes to tempt your taste buds. Every meal is served with side dishes, which vary in every res­taurant. You can experience the variety of food South Korea has to offer. Korean BBQ is popular among foreigners. Small pieces of meat are brought to your table and cooked right in front of you.
Most Korean food is quite spicy although there are many dishes that are not. Koreans eat Kimchi with everything. This tends to add spiciness to the meal. For less spicy foods we recommend Juk (a rice porridge); kimbab (Korean-style sushi).
You may not want to try the Kimchi when you first arrive. However, most foreigners end up acquiring a taste for it as it is unavoidable in Korea! Kimchi can be made from celery, cabbage, turnips or cucumbers seasoned with salt, garlic, onions, ginger, red pepper and shellfish or fish sauce. It is cured for a long period of time underground. No matter what, you will have a chance to try it when you arrive as Koreans eat it with almost every meal. It is usually very spicy so start with a small bite!
Table manners are extremely important in Korea and Koreans rarely eat with their fingers. It is advantageous to learn the do’s and don’ts of Korean culture. They use a spoon and metal chopsticks which makes for an interest­ing learning experience! Spoons are used to scoop rice, soup and stews while chopsticks are generally used to eat from the many side dishes. Using both sets of utensils at the same time is considered to be bad manners, although leeway is given to foreigners and you will probably be the centre of a friend­ly tease. Soup is also a vital part of almost every meal. Other dishes include seafood, meat or poultry, greens, herbs and roots. Each person has his own rice and soup bowls but all other dishes are placed in the center of the table for everyone to partake of. Often in restaurants you will be required to sit at low tables on the floor, which takes getting used to. The good news is that many restaurants offer a normal table and chair set up.
All Korean cities have department stores which often contain a large supermarket in the basement. A lot of the food you will not recognize. However, there are many similar foods to what you are used to. Supermar­ket shopping is an interesting experience and sometimes trial and error is the only way to learn your way around. If you are really craving food from home, there are a number of places in Seoul that specialize in international foods.
Big Western food chains like Pizza Hut, Burger King, OutBack Steak- house and TGI Fridays are popping up all over the place. Pizza is popular and there are bakeries on every corner. Japanese Restaurants are easy to find too. Fruit and vegetables are sold almost everywhere so staying healthy is easy. Don’t worry about what you are going to eat, the food is delicious, healthy and there are lots of options that will suit your needs.
Tap water in Korea’s cities will not make you sick. It may not be the best stuff in the world, but it probably won’t kill you. Many Koreans, par­ticularly in the summer time get water from local mountain springs. You can get bottled water delivered to your home quite cheaply- with a delivery service a five liter bottle of water will cost you around USD $6. Buying bot­tles of water is about $1 for a 1.5L.
4. Summary
What restaurant in your city can you recommend?
Why is it a good place?
About how much does a meal cost there?
5. Homework        
Write a short review about a restaurant of Ukrainian cuisine in your city.

Обломій Олена Вікторівна
вчитель математики
«Знаємо та реалізуємо свої права»

Мета:               сприяти формуванню правового світогляду підлітків, який включав би систему теоретичних поглядів на права, і на цій основі формувати відповідну активну позицію підлітків у реалізації прав у житті.
Завдання: самооцінка учасниками рівня своїх знань про права дитини; ознайомлення підлітків з основними положеннями Конвенції ООН про права дитини; стимулювання соціальної активності й ініціативи підлітків-лідерів; формування навичок правомірної поведінки підлітків і навчання діяти в різноманітних життєвих ситуаціях у відповідності з нормами права;
виховання в підлітків непримиренності до протиправної поведінки, формування навичок правомірного реагування на неправомірні дії однолітків; вироблення в підлітків-лідерів мотивації до організації просвітницької роботи серед однолітків; формування в підлітків-лідерів навички надання одноліткам необхідної підтримки, консультативної допомоги у проблемах, пов'язаних із правами дитини.
Основні поняття для засвоєння: декларація, конвенція, закон, права дитини, права (економічні, політичні, громадянські, соціальні, екологічні, культурні), нормативно-правовий акт, правозахисні організації.
Обладнання:     текст епіграфу, анкети учасника тренінгу (початкове та заключне опитування), правила проведення тренінгу, завдання тренінгу, законодавство України про захист прав дитини, міжнародне законодавство про права дитини, виставка на тему.


Вступ( 2 хв)
Після привітання тренер звертає увагу на вислови, які записані на дошці: «Якого ставлення бажаєш до себе – так стався і до інших», «Що посієш – те й пожнеш», «Людина – коваль свого щастя», «Життя  прожити – не поле перейти»
«Ми легше визнаємо свої помилки у поведінці, ніж у мисленні. Ніхто не може оцінювати іншого, поки не навчиться оцінювати самого себе» (Роджерс К.)
«Дурниці – це поняття, що залежать від точки зору. Те, що одному здається дурницею або нісенітницею, для другого може мати важливе значення» (Корнілус.)

Вправа «Аплодисменти»
Правила: Якщо на моє питання ви відповіли «так»- встаєте, якщо «ні»- сидячи аплодуєте.
1.     Ви народилися в Україні
2.     Ви маєте родичів за кордоном
3.     Ви володієте кількома мовами
4.     Ви можете привітати друга різними способами
5.     Ви відпочиваєте зі своєю родиною не тільки в Рубіжному
6.     Вам доводилося хоча би раз відстоювати свої права
7.     Ви вмієте відрізняти права та обов’язки
8.     Ви виконуєте свої обов’язки учня та використовуєте свої права в школі та дома
Вправа «Правила роботи під час тренінгу»
Мета: прийняття правил роботи групи
Для спільної роботи нам необхідно укласти угоду, опираючись на деякі правила. Учасники приймають правила роботи групи.
1.                Бути активним.
2.                Звертатись один до одного на ім’я
3.                Не критикувати
4.                Повага до того, хто говорить
5.                Доброзичливим;
6.                Коректним;
7.                Толерантним;
8.                Дотримуватись «правила руки» (піднімати руку, коли бажає висловити свою думку);
9.                Говорити коротко, конкретно й тільки про те, що сам відчуваєш.
10.           Бути щирим
11.           Не оцінювати одне одного надто суворо
12.           Мобільна тиша
Прийшов час познайомитись ближче 
В світі налічують тисячі  самих різних культур. Існують навіть відмінності між представниками однієї культури. Не буває абсолютно однакових людей. Чим більше ми знаємо один про одного, тим більше розуміємо, як ми схожі.
Вправа «Інтерв’ю» 
 Об’єднаємось в пари. Кожен з вас  повинен взяти у партнера інтерв’ю. Можна питати про все, що вас цікавить в цій людині: про його улюблені заняття, міста, в яких він бував, про його хобі, улюблені страви, мрії і т.д.
Через три хвилини ви поміняєтесь ролями. А через 6 хвилин ми зберемося в коло, і кожен з вас представить свого партнера, розповість про нього. Після того той, про кого говорили , скаже, чи згоден він з почутим, і при бажанні щось додасть. А  тепер розподіліться по кімнаті так, щоб пари не заважали один одному,  і починайте інтерв’ю.
Основна частина
Тема сьогоднішнього заняття «Знаємо та реагуємо свої права». Теоретичний і практичний матеріал сьогоднішнього тренінгу має на меті краще пізнати себе, допомогти вам усвідомити глибинний зміст і суть прав дітей, навчитись аналізувати, регулювати свою поведінку, ознайомитися з правилами та механізмом захисту прав дитини.
Сьогодні наша зустріч присвячена правам і обов’язкам кожної дитини нашої країни. Ми не лише дізнаємося про права і обов’язки, а й зрозуміємо значущість таких важливих документів, як Декларація прав дитини та Конвенція про права дитини. Дізнаємося про те, як закони захищають і охороняють дітей у нашій країні.

Кожна дитина потребує піклування і доброзичливого ставлення до себе, відчуття своєї необхідності. Ці чинники впливають на здоровий розвиток дитини, формування її особистості, моральних та етичних норм.

Таємнича хвилина
 Слово вчителя: У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, кого він там побачив і мовчати аж доки всі найдопитливіші та найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки. (Діти по черзі заглядають у скриньку).
 - То кого ви побачили у чарівній скриньці?(Діти називають себе, бо на дні скриньки – дзеркало).
 - Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе.

Людина – найцінніший скарб.

Чому ж слід навчитися, захищаючи свої права?

Це довгий список, але, перш ніж навчитися захищати права, треба дізнатись, які саме права є в дитини та яким чином їх можна захистити. Саме на ці запитання ми будемо шукати відповіді під час сьогоднішнього тренінгу.
Зростимо дерево чи правовий кущ : «Які права ви реалізуєте та вже реалізували у вашому житті сьогодні»
Ви пишете на стікерах знайомі вам права та обов’язки, потім треба озвучити  та приклеїти їх до нашого дерева.
Обладнання : стікери у формі листа, намальоване дерево

У різні епохи неоднаково дивилися на виховання    і догляд за дітьми. Раніше діти не мали іграшок, свого дитячого одягу. І тільки триста років тому на дітей починають звертати увагу, шиють дитячий одяг, створюють дитячі книги, дитячі пісні та музику. У 1959 році було прийнято Декларацію прав дитини. У 1989 році всі прогресивні країни світу, у тому числі і наша Україна, підписали Конвенцію прав дитини. У 1991 році в Україні був прийнятий Закон про охорону дитинства.

Вправа АНКЕТА УЧАСНИКА ТРЕНІНГУ
(початкове опитування)
1. Прізвище, ім'я, по батькові.
2. Ваш вік і клас, у якому навчаєтесь.
3. Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
4. Чи актуальна сьогодні проблема захисту прав дитини?
5. Які права та свободи, на вашу думку, захищає міжнародне та українське законодавство?
6. Чи можете ви сказати, що добре обізнані з міжнародним та українським законодавством, яке захищає права дитини:
а) так;
б) ні;
в) у деякій мірі.
7. Де ви отримали знання про права дитини:
а) на уроках правознавства;
б) на спецкурсі під назвою;
в) ваш варіант.
8. Чи хотіли би більше дізнатись про законодавство, що захищає права дитини: а) так; б) ні.

Вправа «Які умови необхідні для захисту прав дитини?»
(5-10хв)
Мета: сприяти зміні фокуса точки зору учасників на проблему порушення прав дитини; наочно продемонструвати соціальні й емоційні зв'язки, що забезпечують необхідні умови для виживання й розвитку дитини.
Обладнання: сім смужок паперу, що кріпляться голками, на кожній з яких великими буквами (так, щоб можна було прочитати із залу) написано одне з таких слів: «ДІВЧИНКА», «РОДИНА», «ДІМ», «ОСВІТА», «ЛЮБОВ», «ПРАВА», «НАДІЯ»; 7 різнобарвних товстих вовняних ниток (1,5 м), ножиці.

Хід проведення
Вчитель: Народжується дитина. Щоб вона стала людиною, слід оточити її любов'ю, піклуванням. Звернемось до Конвенції ООН «Про права дитини», де записано: «Кожна людська істота до досягнення 18-річного віку - дитина».

Запитання: Чому для захисту прав дитини було прийнято окремий законодавчий акт, який називають «Світовою конституцією прав дитини», Конвенцію про права дитини?  (Тому, що дитину ані в чому не можна порівнювати з дорослими).
Перед початком випробування методики тренер просить групу сісти півколом, щоби створити своєрідний амфітеатр. Потім із числа учасників тренер вибирає сім осіб, які одержують картки зі словами. Учасники майбутньої дії стають спиною до аудиторії - «глядача» - та прикріплюють свої картки на груди так, щоб до визначеного часу «глядачі» їх надпис прочитати не могли. У центр півкола викликається учасник, який одержав картку зі словом «ДИТИНА». Потім тренер починає розповідати історію, запрошуючи у визначених моментах увійти в коло дії по черзі інших з вибраних ним шести учасників. Кожний із них один із кінців кольорової нитки, запропонованої тренером, затискає в руці, а інший кінець віддає «ДИТИНІ». Таким чином, поступово «ДИТИНА» опиняється в колі, з'єднана з кожним з інших учасників дії кольоровою ниткою.

ІСТОРІЯ ПРО ПРАВА ДИТИНИ (РОЗПОВІДЬ ВЧИТЕЛЯ)

Зараз я розповім вам історію, складену на підставі фактів, що мали місце в дійсності.
1)    Отже, жила-була дівчинка. Вона росла дуже щасливою дитиною. У неї були мама й батько, бабуся й дідусь і навіть старший брат. У дівчинки була РОДИНА. (Тренер виводить учасника, якому була віддана картка «РОДИНА», і з'єднує його ниткою з «ДИТИНОЮ».)
2)    Усі члени родини дівчинку дуже любили та піклувались про неї, вона знала тоді, що таке дійсна ЛЮБОВ. (Виводиться учасник із карткою «ЛЮБОВ». Протягується друга ниточка.)
3)    Родина дівчинки була досить забезпеченою й жила у великому та світлому будинку. (Виходить учасник із карткою «ДІМ»; протягується ниточка.)
4)    Дівчинка училась у школі-гімназії, одній із кращих у їхньому місті, вона одержувала ОСВІТУ. (Вихід наступного учасника з карткою «ОСВІТА», протягується ниточка.)
5)    У такий спосіб дотримувались ПРАВА маленької людини. (Вихід учасника з карткою «ПРАВА»; протягується ниточка.)
6)    Дівчинка з НАДІЄЮ дивилась у майбутнє. (Вихід учасника з карткою «НАДІЯ»; протягується ниточка.)
7)    Але так уже сталось, що майже в один рік батько та старший брат дівчинки загинули в автокатастрофі. Мама, не справившись із таким горем, почала сильно пити, а бабуся й дідусь, не перенісши лиха, що прийшло, вмерли один за одним. Так у дівчинки не стало РОДИНИ. (Тренер входить у коло й перерізає ножицями ниточку «ДИТИНА»-«РОДИНА».)
8)    А разом з рідними пішла й ЛЮБОВ. (Тренер розрізає нитку «ДИТИНА»-«ЛЮБОВ».)
9)    У дівчинки не стало й ДОМУ. (Тренер ріже нитку «ДИТИНА»-«ДІМ»), тому що мама продала його за борги.
10)     Дівчинка разом з мамою опинилась на вулиці. Вона перестала ходити до школи. (Тренер обриває нитку «ДИТИНА»-«ОСВІТА».)
11)     Права дівчинки не дотримувались, тому що з нею поруч не було дорослих, які би про неї піклувались. (Тренер розрізає нитку «ДИТИНА»-«ПРАВА».)
12)     Лише світле проміннячко НАДІЇ ледь жевріло в її душі (єдина нитка, що залишається нерозрізаною).
13)     Час спливав, і одного разу дівчинку небайдужі люди привели в сімейний дитячий будинок. Тепер вона вважає, що їй дуже поталанило. З нею поруч з'явились чоловік і жінка, яких вона вже називає мамою й батьком, у неї є брати та сестри (тренер зв'язує нитку «ДИТИНА»-«РОДИНА»).
14)     Дівчинка відчуває, що її люблять (тренер зав'язує нитку «ДИТИНА»-«РОДИНА»).
15)     У неї знову з'явився ДІМ, де вона почуваєш себе затишно й комфортно (тренер зв'язує нитку «ДИТИНА»-«ДІМ»).
16)     Дівчинка знову почала ВЧИТИСЬ (тренер зв'язує нитку «ДИТИНА-«ОСВІТА»).
17)     Дівчинка знову могла сказати: «Я - людина, нехай поки маленька, але я маю ПРАВА (тренер зв'язує нитку «ДИТИНА»-«ПРАВА»).
18)     Як добре, що є добрі люди, і як важливо не розстатися з НАДІЄЮ.

Висновок: Це дуже сумна історія однієї дівчинки. Але вона напевно допомогла кожному відшукати відповідь на запитання: які ж умови необхідні кожній дитині для повноцінного життя та розвитку. Давайте обміняємось думками.

Запитання до учнів:
1.     Що ви відчували, коли я перерізала нитки?
2.     Що ви відчували, коли я зв'язувала нитки?
3.     Чи згодні ви з тим, що не треба розставатися з надією?


(На дошці вчитель прикріплюється табличка: ПРАВО НА ЖИТТЯ).

Вправа Робота в групах з документами
Потреба у такому особистому захисті дитини була проголошена у Декларації, у Конвенції, у Законі про охорону дитинства і у Конституції. Ви поділені на 3 групи. Кожна група отримує документ і має завдання дізнатися і повідомити своїм друзям про один із документів.

Виступ 1-ї групи: Декларація – це документ, у якому викладено важливі правила, обов'язки для всіх людей. Дітям у різні епохи жити було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя. У 1959 році було прийнято «Декларацію прав дитини».
 Декларація – це просто
 Оголошення всіх прав.
 Є права й в дітей, звичайно,
 Треба, щоб усяк їх знав.
 Знайте ж, що усі ми – рівні
 Від народження в правах,
 І людина змалку вільна,
 Наче в небі синій птах.
 Знайте ж, змалечку всіх діток
 Треба вчить, оберігать,
 І ніхто в усьому світі
 їх не сміє ображать.
 Треба діткам всього світу
 Не сваритись, а дружить,
 І по правилах хороших,
 По закону треба жить.

Виступ 2-ї групи: Конвенція – головний міжнародний документ шодо захисту дітей. У 1989 році всі прогресивні країни світу підписали «Конвенцію прав дитини». Конвенція ООН має 54 статті, написані шістьма мовами.
 Книга прав дитини – це закон, вона називається Конвенція ООН.

Виступ 3-ї групи: Закон – документ, нормативний акт, прийнятий вищим органом державної влади. На основі Конвенції Україна у 1991 році прийняла Закон «Про охорону дитинства».
 Розквітай, прекрасна Україно,
 Рідна земле, матінко моя,
 Бо законом право дано,
 Щоб жив, учився і ріс я.

 Молодці, ви дуже гарно підготували виступи і багато знань взяли для себе.

Вправа Презентація «Права дитини»
Робота в групах
Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права.
Життя кожної дитини є найціннішим. І ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Отже, перше найголовніше, невід'ємне право – на життя.
Для роботи потрібно три (шість) групи. Кожній групі буде роздана невелика інформація. Ваше завдання – визначити, про яке право йде мова. Намалювати його. І представити командам, щоб ті відгадали.
ПРАВО НА ІМ`Я).
ПРАВО НА ПОВНОЦІННЕ ХАРЧУВАННЯ).
ПРАВО НА МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ).
ПРАВО НА ОСВІТУ).
ПРАВО НА ЛЮБОВ І ПІКЛУВАННЯ.
ПРАВО НА ВІДПОЧИНОК І ДОЗВІЛЛЯ).

Вправа «Чи знаєш ти зміст Конвенції про права дитини?»
(з таємничої коробочки достають по одному  аркуш з правом та коментують його)
·        Усі діти мають право на любов і піклування.
·        Кожна дитина має право їсти тільки: гамбургери.
·        Усі діти рівні у своїх правах.
·        Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.
·        Кожна дитина може нецензурно висловлюватися, якщо вона цього схоче.
·        Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
·        Усі діти мають право на освіту.         
·        Жодна дитина не повинна прибирати власну кімнату.
·        Діти мають право висловлювати свої погляди.
·        Кожна дитина має право відмовитися від обіду.
·        Усі діти мають право на медичну допомогу.
·        Кожна дитина має право одержувати сніданок у ліжко.
·        Особлива турбота – дітям-інвалідам.
·        На життя та охорону здоров’я.
·        На навчання.
·        На ігри, розваги, відпочинок
·        На користування бібліотеками, відвідування пам’яток культури.
·        На свободу об’єднань і мирних зібрань .
·        На захист від роботи, яка шкодить здоров’ю і розвитку .


Вправа «Права казкових героїв»

А зараз ми з вами будемо в ролі суддів.

1.     3 якої казки ілюстрація? («Колобок»).
2.     Яке право Колобка порушено у казці? (право на життя).
3.     Згадаймо казку «Бридке каченя» .
4.     Яке право бридкого каченяти було порушено? (всі рівні у правах).
5.     Які права Попелюшки порушувала мачуха? (право на відпочинок).


Вправа 9
Кросворд




В
І
Д
П
О
Ч
И
Н
О
К


І
Н
Ф
О
Р
М
А
Ц
І
Я

П
І
К
Л
У
В
А
Н
Н
Я




Х
А
Р
Ч
У
В
А
Н
Н
Я








О
С
В
І
Т
А










1.     Яким правом дитини ви користуєтесь після того, як провчитеся навчальну чверть? (відпочинок)
2.     Яким правом ви користуєтесь, коли йдете у бібліотеку? (Інформація)
3.     Що означає цей знак? (Піклування)
4.     Яким правом ви користуєтесь, коли йдемо в столову чи на кухню? (харчування)
5.     Назвіть право дитини, яким ви користуєтесь кожен день.  (Освіта).
6.     Так яке ключове слово нашого заходу? (Право).

Але права нерозривно пов'язані з обов'язками.

А що таке обов'язок? Обов'язок, діти, це те, що ви повинні робити, щоб бути корисними собі та оточуючим.

1.     Наш обов'язок - старанно вчитися.
2.     Берегти природу, пам'ятки культури.
3.     Берегти шкільне майно.
4.     Дотримуватись моральних норм поведінки.
5.     Дотримуватись правил особистої гігієни.
6.     Дотримуватись правил дорожнього руху.

ІІІ. Заключний етап. Висновок
Шановні учні! Ваша найближча мета – знайти, визначити і зайняти своє місце у суспільстві. Кожний  із вас – частинка суспільства, і наскільки гармонійним буде ваше співіснування, залежить переважно від вас як особистості. Людина від народження наділена правами, а з часом у процесі життя, після досягнення встановленого законом віку, набуває здатності мати обов’язки і нести відповідальність за свої дії.
Однак пам’ятайте: поряд із вами живуть люди, які також мають права. Тому реалізовувати свої права, не порушуючи при цьому прав та інтересів інших – це своєрідне мистецтво. Досягти такого  балансу можливо не тільки завдяки високій правовій свідомості, грамотності чи через страх перед відповідальністю, а перш за все тоді, коли ти в своїх діях керуєшся совістю, порядністю, людяністю, добрими намірами, чесністю, повагою до оточуючих. Народна мудрість гласить: «Якого ставлення бажаєш до себе – так стався і до інших», «Що посієш – те й пожнеш», «Людина – коваль свого щастя», «Життя  прожити – не поле перейти», і ці вислови не потребують  доказів, оскільки перевірені віками.
Найважливішою для людини та суспільства відносини, упорядковані нормами права, тобто нормами, записаними в законах, і кожна людина перебуває під їхнім впливом.
Нині Україна просувається по шляху побудови правової держави. У цей період важливим є формування у народу України нового правового мислення, набуття знань про життєво необхідні закони й уміння використовувати їх у повсякденному житті.
Заключна вправа «Автобусна зупинка»
Інструкція: на 4-х стінах кімнати треба повісити паперові листи, в верхньому куті котрих написати незакінчені пропозиції. Наприклад: «З цієї хвилини я буду…», «Спасибі…», «Цей тренінг для мене…», «Найважливіше –це…», «Сьогодні я зробив відкриття, що…»  та інші. Всі учасник діляться на 4 групи та відправляються в подорожі по цих зупинках та пишуть продовження пропозиції. Потім можна дати ще пару хвилин , щоб учасники подивилися на всі аркуші.

Вправа «Пташка чи листок»)
Уявіть собі таку картину: пташка сидить на гілці дерева. Раптом налетів вітер, гойднув гілку. І пташка і листок з гілки закружляли у повітрі. Але щось все- таки є суттєво різним  у їхньому польоті. (Висловлюють свою думку)
Ось так і ви можете  прожити своє життя активно, як пташка, бути творцем своєї долі, долі своєї сім’ї, своєї держави, або ж пасивно, як листок , летіти за вітром.
Я бажаю вам стати пташками, а не листками - справжніми творцями своєї долі, людьми, які вміють висловлювати та критично оцінювати свої і чужі погляди, людьми, які знають свої права і вміють захищати їх.

Я-украинец! Як приклад людини з свідомо обраною громадянською позицією(газета «Голос Украины» №183 от 01 октября 2004г., с.1,8)
Я не люблю сало, не ношу вышиванку и не знаю слов украинского гимна.
 Я не переплывал Днепр и не умею танцевать гопак.
На моем сто­ле не лежит «Кобзарь», а на стене не висят руш­ники.
Моя кровь красная, а не желто-голубая.
Я не склоняю «пальто» и «кино» и три самых важных слова сказал по-русски. Я — украинец?
         Я болею за «Динамо», за Кличко и Клочкову.
Я видел эту землю из иллюминатора «Боинга», но я вернулся.
Мне не нужны неоно­вые города и силиконовые женщины.
 Я не буду жить там, где улицы без имен, а люди без от­честв.
Я останусь здесь. Здесь зем­ля еще не остыла от огня, и еще не стерлись на плитах имена неза­бытых предков.
       Здесь девушки читают в метро и пишут стихи на парах по термодина­мике. Здесь на деньгах изображены поэты, а не президенты.
Здесь шутят смешно и улыбаются честно.
Из сердца не вычеркнуть пятую графу. Я — украинец.  
Я люблю узкие улицы Львова и харьковские проспекты.
Мне стали родными беззаботная Одесса, де­ловитый Донецк и легендарная Полтава. Я не верю патриотам на трибунах, но верю патриотам в окопах.
 Я верю в эту страну: я доверяю этому воздуху — он держит купол, этим горам — они дер­жат страховку, этим людям—они держат слово.
Я люблю стук каб­лучков по плиткам Крещатика, скрип снега в Карпатах и шурша­ние крымской гальки. Мне никог­да не забыть украинской колы­бельной и поцелуя на Андреев­ском.
А еще мне часто снится не­объятное небо и поле подсолнухов. И мой сын родится здесь. Я — ук­раинец!
Константин ПЕРЦОВСКИЙ, студент факультета кибернетики Киевского национального универси­тета имени Тараса Шевченко.Северодонецк Луганской области.

  Харченко Вікторія Петрівна
вчитель початкових класів

«Знаємо та реалізуємо свої права»

Мета:               сприяти формуванню правового світогляду підлітків, який включав би систему теоретичних поглядів на права, і на цій основі формувати відповідну активну позицію підлітків у реалізації прав у житті.
Завдання: самооцінка учасниками рівня своїх знань про права дитини; ознайомлення підлітків з основними положеннями Конвенції ООН про права дитини; стимулювання соціальної активності й ініціативи підлітків-лідерів; формування навичок правомірної поведінки підлітків і навчання діяти в різноманітних життєвих ситуаціях у відповідності з нормами права;
виховання в підлітків непримиренності до протиправної поведінки, формування навичок правомірного реагування на неправомірні дії однолітків; вироблення в підлітків-лідерів мотивації до організації просвітницької роботи серед однолітків; формування в підлітків-лідерів навички надання одноліткам необхідної підтримки, консультативної допомоги у проблемах, пов'язаних із правами дитини.
Основні поняття для засвоєння: декларація, конвенція, закон, права дитини, права (економічні, політичні, громадянські, соціальні, екологічні, культурні), нормативно-правовий акт, правозахисні організації.
Обладнання:     текст епіграфу, анкети учасника тренінгу (початкове та заключне опитування), правила проведення тренінгу, завдання тренінгу, законодавство України про захист прав дитини, міжнародне законодавство про права дитини, виставка на тему.


Вступ( 2 хв)
Після привітання тренер звертає увагу на вислови, які записані на дошці: «Якого ставлення бажаєш до себе – так стався і до інших», «Що посієш – те й пожнеш», «Людина – коваль свого щастя», «Життя  прожити – не поле перейти»
«Ми легше визнаємо свої помилки у поведінці, ніж у мисленні. Ніхто не може оцінювати іншого, поки не навчиться оцінювати самого себе» (Роджерс К.)
«Дурниці – це поняття, що залежать від точки зору. Те, що одному здається дурницею або нісенітницею, для другого може мати важливе значення» (Корнілус.)

Вправа «Аплодисменти»
Правила: Якщо на моє питання ви відповіли «так»- встаєте, якщо «ні»- сидячи аплодуєте.
1.     Ви народилися в Україні
2.     Ви маєте родичів за кордоном
3.     Ви володієте кількома мовами
4.     Ви можете привітати друга різними способами
5.     Ви відпочиваєте зі своєю родиною не тільки в Рубіжному
6.     Вам доводилося хоча би раз відстоювати свої права
7.     Ви вмієте відрізняти права та обов’язки
8.     Ви виконуєте свої обов’язки учня та використовуєте свої права в школі та дома
Вправа «Правила роботи під час тренінгу»
Мета: прийняття правил роботи групи
Для спільної роботи нам необхідно укласти угоду, опираючись на деякі правила. Учасники приймають правила роботи групи.
1.                Бути активним.
2.                Звертатись один до одного на ім’я
3.                Не критикувати
4.                Повага до того, хто говорить
5.                Доброзичливим;
6.                Коректним;
7.                Толерантним;
8.                Дотримуватись «правила руки» (піднімати руку, коли бажає висловити свою думку);
9.                Говорити коротко, конкретно й тільки про те, що сам відчуваєш.
10.           Бути щирим
11.           Не оцінювати одне одного надто суворо
12.           Мобільна тиша
Прийшов час познайомитись ближче 
В світі налічують тисячі  самих різних культур. Існують навіть відмінності між представниками однієї культури. Не буває абсолютно однакових людей. Чим більше ми знаємо один про одного, тим більше розуміємо, як ми схожі.
Вправа «Інтерв’ю» 
 Об’єднаємось в пари. Кожен з вас  повинен взяти у партнера інтерв’ю. Можна питати про все, що вас цікавить в цій людині: про його улюблені заняття, міста, в яких він бував, про його хобі, улюблені страви, мрії і т.д.
Через три хвилини ви поміняєтесь ролями. А через 6 хвилин ми зберемося в коло, і кожен з вас представить свого партнера, розповість про нього. Після того той, про кого говорили , скаже, чи згоден він з почутим, і при бажанні щось додасть. А  тепер розподіліться по кімнаті так, щоб пари не заважали один одному,  і починайте інтерв’ю.
Основна частина
Тема сьогоднішнього заняття «Знаємо та реагуємо свої права». Теоретичний і практичний матеріал сьогоднішнього тренінгу має на меті краще пізнати себе, допомогти вам усвідомити глибинний зміст і суть прав дітей, навчитись аналізувати, регулювати свою поведінку, ознайомитися з правилами та механізмом захисту прав дитини.
Сьогодні наша зустріч присвячена правам і обов’язкам кожної дитини нашої країни. Ми не лише дізнаємося про права і обов’язки, а й зрозуміємо значущість таких важливих документів, як Декларація прав дитини та Конвенція про права дитини. Дізнаємося про те, як закони захищають і охороняють дітей у нашій країні.

Кожна дитина потребує піклування і доброзичливого ставлення до себе, відчуття своєї необхідності. Ці чинники впливають на здоровий розвиток дитини, формування її особистості, моральних та етичних норм.

Таємнича хвилина
 Слово вчителя: У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, кого він там побачив і мовчати аж доки всі найдопитливіші та найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки. (Діти по черзі заглядають у скриньку).
 - То кого ви побачили у чарівній скриньці?(Діти називають себе, бо на дні скриньки – дзеркало).
 - Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе.

Людина – найцінніший скарб.

Чому ж слід навчитися, захищаючи свої права?

Це довгий список, але, перш ніж навчитися захищати права, треба дізнатись, які саме права є в дитини та яким чином їх можна захистити. Саме на ці запитання ми будемо шукати відповіді під час сьогоднішнього тренінгу.
Зростимо дерево чи правовий кущ : «Які права ви реалізуєте та вже реалізували у вашому житті сьогодні»
Ви пишете на стікерах знайомі вам права та обов’язки, потім треба озвучити  та приклеїти їх до нашого дерева.
Обладнання : стікери у формі листа, намальоване дерево

У різні епохи неоднаково дивилися на виховання    і догляд за дітьми. Раніше діти не мали іграшок, свого дитячого одягу. І тільки триста років тому на дітей починають звертати увагу, шиють дитячий одяг, створюють дитячі книги, дитячі пісні та музику. У 1959 році було прийнято Декларацію прав дитини. У 1989 році всі прогресивні країни світу, у тому числі і наша Україна, підписали Конвенцію прав дитини. У 1991 році в Україні був прийнятий Закон про охорону дитинства.

Вправа АНКЕТА УЧАСНИКА ТРЕНІНГУ
(початкове опитування)
1. Прізвище, ім'я, по батькові.
2. Ваш вік і клас, у якому навчаєтесь.
3. Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
4. Чи актуальна сьогодні проблема захисту прав дитини?
5. Які права та свободи, на вашу думку, захищає міжнародне та українське законодавство?
6. Чи можете ви сказати, що добре обізнані з міжнародним та українським законодавством, яке захищає права дитини:
а) так;
б) ні;
в) у деякій мірі.
7. Де ви отримали знання про права дитини:
а) на уроках правознавства;
б) на спецкурсі під назвою;
в) ваш варіант.
8. Чи хотіли би більше дізнатись про законодавство, що захищає права дитини: а) так; б) ні.

Вправа «Які умови необхідні для захисту прав дитини?»
(5-10хв)
Мета: сприяти зміні фокуса точки зору учасників на проблему порушення прав дитини; наочно продемонструвати соціальні й емоційні зв'язки, що забезпечують необхідні умови для виживання й розвитку дитини.
Обладнання: сім смужок паперу, що кріпляться голками, на кожній з яких великими буквами (так, щоб можна було прочитати із залу) написано одне з таких слів: «ДІВЧИНКА», «РОДИНА», «ДІМ», «ОСВІТА», «ЛЮБОВ», «ПРАВА», «НАДІЯ»; 7 різнобарвних товстих вовняних ниток (1,5 м), ножиці.

Хід проведення
Вчитель: Народжується дитина. Щоб вона стала людиною, слід оточити її любов'ю, піклуванням. Звернемось до Конвенції ООН «Про права дитини», де записано: «Кожна людська істота до досягнення 18-річного віку - дитина».

Запитання: Чому для захисту прав дитини було прийнято окремий законодавчий акт, який називають «Світовою конституцією прав дитини», Конвенцію про права дитини?  (Тому, що дитину ані в чому не можна порівнювати з дорослими).
Перед початком випробування методики тренер просить групу сісти півколом, щоби створити своєрідний амфітеатр. Потім із числа учасників тренер вибирає сім осіб, які одержують картки зі словами. Учасники майбутньої дії стають спиною до аудиторії - «глядача» - та прикріплюють свої картки на груди так, щоб до визначеного часу «глядачі» їх надпис прочитати не могли. У центр півкола викликається учасник, який одержав картку зі словом «ДИТИНА». Потім тренер починає розповідати історію, запрошуючи у визначених моментах увійти в коло дії по черзі інших з вибраних ним шести учасників. Кожний із них один із кінців кольорової нитки, запропонованої тренером, затискає в руці, а інший кінець віддає «ДИТИНІ». Таким чином, поступово «ДИТИНА» опиняється в колі, з'єднана з кожним з інших учасників дії кольоровою ниткою.

ІСТОРІЯ ПРО ПРАВА ДИТИНИ (РОЗПОВІДЬ ВЧИТЕЛЯ)

Зараз я розповім вам історію, складену на підставі фактів, що мали місце в дійсності.
1)    Отже, жила-була дівчинка. Вона росла дуже щасливою дитиною. У неї були мама й батько, бабуся й дідусь і навіть старший брат. У дівчинки була РОДИНА. (Тренер виводить учасника, якому була віддана картка «РОДИНА», і з'єднує його ниткою з «ДИТИНОЮ».)
2)    Усі члени родини дівчинку дуже любили та піклувались про неї, вона знала тоді, що таке дійсна ЛЮБОВ. (Виводиться учасник із карткою «ЛЮБОВ». Протягується друга ниточка.)
3)    Родина дівчинки була досить забезпеченою й жила у великому та світлому будинку. (Виходить учасник із карткою «ДІМ»; протягується ниточка.)
4)    Дівчинка училась у школі-гімназії, одній із кращих у їхньому місті, вона одержувала ОСВІТУ. (Вихід наступного учасника з карткою «ОСВІТА», протягується ниточка.)
5)    У такий спосіб дотримувались ПРАВА маленької людини. (Вихід учасника з карткою «ПРАВА»; протягується ниточка.)
6)    Дівчинка з НАДІЄЮ дивилась у майбутнє. (Вихід учасника з карткою «НАДІЯ»; протягується ниточка.)
7)    Але так уже сталось, що майже в один рік батько та старший брат дівчинки загинули в автокатастрофі. Мама, не справившись із таким горем, почала сильно пити, а бабуся й дідусь, не перенісши лиха, що прийшло, вмерли один за одним. Так у дівчинки не стало РОДИНИ. (Тренер входить у коло й перерізає ножицями ниточку «ДИТИНА»-«РОДИНА».)
8)    А разом з рідними пішла й ЛЮБОВ. (Тренер розрізає нитку «ДИТИНА»-«ЛЮБОВ».)
9)    У дівчинки не стало й ДОМУ. (Тренер ріже нитку «ДИТИНА»-«ДІМ»), тому що мама продала його за борги.
10)     Дівчинка разом з мамою опинилась на вулиці. Вона перестала ходити до школи. (Тренер обриває нитку «ДИТИНА»-«ОСВІТА».)
11)     Права дівчинки не дотримувались, тому що з нею поруч не було дорослих, які би про неї піклувались. (Тренер розрізає нитку «ДИТИНА»-«ПРАВА».)
12)     Лише світле проміннячко НАДІЇ ледь жевріло в її душі (єдина нитка, що залишається нерозрізаною).
13)     Час спливав, і одного разу дівчинку небайдужі люди привели в сімейний дитячий будинок. Тепер вона вважає, що їй дуже поталанило. З нею поруч з'явились чоловік і жінка, яких вона вже називає мамою й батьком, у неї є брати та сестри (тренер зв'язує нитку «ДИТИНА»-«РОДИНА»).
14)     Дівчинка відчуває, що її люблять (тренер зав'язує нитку «ДИТИНА»-«РОДИНА»).
15)     У неї знову з'явився ДІМ, де вона почуваєш себе затишно й комфортно (тренер зв'язує нитку «ДИТИНА»-«ДІМ»).
16)     Дівчинка знову почала ВЧИТИСЬ (тренер зв'язує нитку «ДИТИНА-«ОСВІТА»).
17)     Дівчинка знову могла сказати: «Я - людина, нехай поки маленька, але я маю ПРАВА (тренер зв'язує нитку «ДИТИНА»-«ПРАВА»).
18)     Як добре, що є добрі люди, і як важливо не розстатися з НАДІЄЮ.

Висновок: Це дуже сумна історія однієї дівчинки. Але вона напевно допомогла кожному відшукати відповідь на запитання: які ж умови необхідні кожній дитині для повноцінного життя та розвитку. Давайте обміняємось думками.

Запитання до учнів:
1.     Що ви відчували, коли я перерізала нитки?
2.     Що ви відчували, коли я зв'язувала нитки?
3.     Чи згодні ви з тим, що не треба розставатися з надією?


(На дошці вчитель прикріплюється табличка: ПРАВО НА ЖИТТЯ).

Вправа Робота в групах з документами
Потреба у такому особистому захисті дитини була проголошена у Декларації, у Конвенції, у Законі про охорону дитинства і у Конституції. Ви поділені на 3 групи. Кожна група отримує документ і має завдання дізнатися і повідомити своїм друзям про один із документів.

Виступ 1-ї групи: Декларація – це документ, у якому викладено важливі правила, обов'язки для всіх людей. Дітям у різні епохи жити було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя. У 1959 році було прийнято «Декларацію прав дитини».
 Декларація – це просто
 Оголошення всіх прав.
 Є права й в дітей, звичайно,
 Треба, щоб усяк їх знав.
 Знайте ж, що усі ми – рівні
 Від народження в правах,
 І людина змалку вільна,
 Наче в небі синій птах.
 Знайте ж, змалечку всіх діток
 Треба вчить, оберігать,
 І ніхто в усьому світі
 їх не сміє ображать.
 Треба діткам всього світу
 Не сваритись, а дружить,
 І по правилах хороших,
 По закону треба жить.

Виступ 2-ї групи: Конвенція – головний міжнародний документ шодо захисту дітей. У 1989 році всі прогресивні країни світу підписали «Конвенцію прав дитини». Конвенція ООН має 54 статті, написані шістьма мовами.
 Книга прав дитини – це закон, вона називається Конвенція ООН.

Виступ 3-ї групи: Закон – документ, нормативний акт, прийнятий вищим органом державної влади. На основі Конвенції Україна у 1991 році прийняла Закон «Про охорону дитинства».
 Розквітай, прекрасна Україно,
 Рідна земле, матінко моя,
 Бо законом право дано,
 Щоб жив, учився і ріс я.

 Молодці, ви дуже гарно підготували виступи і багато знань взяли для себе.

Вправа Презентація «Права дитини»
Робота в групах
Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права.
Життя кожної дитини є найціннішим. І ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Отже, перше найголовніше, невід'ємне право – на життя.
Для роботи потрібно три (шість) групи. Кожній групі буде роздана невелика інформація. Ваше завдання – визначити, про яке право йде мова. Намалювати його. І представити командам, щоб ті відгадали.
ПРАВО НА ІМ`Я).
ПРАВО НА ПОВНОЦІННЕ ХАРЧУВАННЯ).
ПРАВО НА МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ).
ПРАВО НА ОСВІТУ).
ПРАВО НА ЛЮБОВ І ПІКЛУВАННЯ.
ПРАВО НА ВІДПОЧИНОК І ДОЗВІЛЛЯ).

Вправа «Чи знаєш ти зміст Конвенції про права дитини?»
(з таємничої коробочки достають по одному  аркуш з правом та коментують його)
·        Усі діти мають право на любов і піклування.
·        Кожна дитина має право їсти тільки: гамбургери.
·        Усі діти рівні у своїх правах.
·        Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.
·        Кожна дитина може нецензурно висловлюватися, якщо вона цього схоче.
·        Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
·        Усі діти мають право на освіту.         
·        Жодна дитина не повинна прибирати власну кімнату.
·        Діти мають право висловлювати свої погляди.
·        Кожна дитина має право відмовитися від обіду.
·        Усі діти мають право на медичну допомогу.
·        Кожна дитина має право одержувати сніданок у ліжко.
·        Особлива турбота – дітям-інвалідам.
·        На життя та охорону здоров’я.
·        На навчання.
·        На ігри, розваги, відпочинок
·        На користування бібліотеками, відвідування пам’яток культури.
·        На свободу об’єднань і мирних зібрань .
·        На захист від роботи, яка шкодить здоров’ю і розвитку .


Вправа «Права казкових героїв»

А зараз ми з вами будемо в ролі суддів.

1.     3 якої казки ілюстрація? («Колобок»).
2.     Яке право Колобка порушено у казці? (право на життя).
3.     Згадаймо казку «Бридке каченя» .
4.     Яке право бридкого каченяти було порушено? (всі рівні у правах).
5.     Які права Попелюшки порушувала мачуха? (право на відпочинок).


Вправа 9
Кросворд




В
І
Д
П
О
Ч
И
Н
О
К


І
Н
Ф
О
Р
М
А
Ц
І
Я

П
І
К
Л
У
В
А
Н
Н
Я




Х
А
Р
Ч
У
В
А
Н
Н
Я








О
С
В
І
Т
А










1.     Яким правом дитини ви користуєтесь після того, як провчитеся навчальну чверть? (відпочинок)
2.     Яким правом ви користуєтесь, коли йдете у бібліотеку? (Інформація)
3.     Що означає цей знак? (Піклування)
4.     Яким правом ви користуєтесь, коли йдемо в столову чи на кухню? (харчування)
5.     Назвіть право дитини, яким ви користуєтесь кожен день.  (Освіта).
6.     Так яке ключове слово нашого заходу? (Право).

Але права нерозривно пов'язані з обов'язками.

А що таке обов'язок? Обов'язок, діти, це те, що ви повинні робити, щоб бути корисними собі та оточуючим.

1.     Наш обов'язок - старанно вчитися.
2.     Берегти природу, пам'ятки культури.
3.     Берегти шкільне майно.
4.     Дотримуватись моральних норм поведінки.
5.     Дотримуватись правил особистої гігієни.
6.     Дотримуватись правил дорожнього руху.

ІІІ. Заключний етап. Висновок
Шановні учні! Ваша найближча мета – знайти, визначити і зайняти своє місце у суспільстві. Кожний  із вас – частинка суспільства, і наскільки гармонійним буде ваше співіснування, залежить переважно від вас як особистості. Людина від народження наділена правами, а з часом у процесі життя, після досягнення встановленого законом віку, набуває здатності мати обов’язки і нести відповідальність за свої дії.
Однак пам’ятайте: поряд із вами живуть люди, які також мають права. Тому реалізовувати свої права, не порушуючи при цьому прав та інтересів інших – це своєрідне мистецтво. Досягти такого  балансу можливо не тільки завдяки високій правовій свідомості, грамотності чи через страх перед відповідальністю, а перш за все тоді, коли ти в своїх діях керуєшся совістю, порядністю, людяністю, добрими намірами, чесністю, повагою до оточуючих. Народна мудрість гласить: «Якого ставлення бажаєш до себе – так стався і до інших», «Що посієш – те й пожнеш», «Людина – коваль свого щастя», «Життя  прожити – не поле перейти», і ці вислови не потребують  доказів, оскільки перевірені віками.
Найважливішою для людини та суспільства відносини, упорядковані нормами права, тобто нормами, записаними в законах, і кожна людина перебуває під їхнім впливом.
Нині Україна просувається по шляху побудови правової держави. У цей період важливим є формування у народу України нового правового мислення, набуття знань про життєво необхідні закони й уміння використовувати їх у повсякденному житті.
Заключна вправа «Автобусна зупинка»
Інструкція: на 4-х стінах кімнати треба повісити паперові листи, в верхньому куті котрих написати незакінчені пропозиції. Наприклад: «З цієї хвилини я буду…», «Спасибі…», «Цей тренінг для мене…», «Найважливіше –це…», «Сьогодні я зробив відкриття, що…»  та інші. Всі учасник діляться на 4 групи та відправляються в подорожі по цих зупинках та пишуть продовження пропозиції. Потім можна дати ще пару хвилин , щоб учасники подивилися на всі аркуші.

Вправа «Пташка чи листок»)
Уявіть собі таку картину: пташка сидить на гілці дерева. Раптом налетів вітер, гойднув гілку. І пташка і листок з гілки закружляли у повітрі. Але щось все- таки є суттєво різним  у їхньому польоті. (Висловлюють свою думку)
Ось так і ви можете  прожити своє життя активно, як пташка, бути творцем своєї долі, долі своєї сім’ї, своєї держави, або ж пасивно, як листок , летіти за вітром.
Я бажаю вам стати пташками, а не листками - справжніми творцями своєї долі, людьми, які вміють висловлювати та критично оцінювати свої і чужі погляди, людьми, які знають свої права і вміють захищати їх.

Я-украинец! Як приклад людини з свідомо обраною громадянською позицією(газета «Голос Украины» №183 от 01 октября 2004г., с.1,8)
Я не люблю сало, не ношу вышиванку и не знаю слов украинского гимна.
 Я не переплывал Днепр и не умею танцевать гопак.
На моем сто­ле не лежит «Кобзарь», а на стене не висят руш­ники.
Моя кровь красная, а не желто-голубая.
Я не склоняю «пальто» и «кино» и три самых важных слова сказал по-русски. Я — украинец?
         Я болею за «Динамо», за Кличко и Клочкову.
Я видел эту землю из иллюминатора «Боинга», но я вернулся.
Мне не нужны неоно­вые города и силиконовые женщины.
 Я не буду жить там, где улицы без имен, а люди без от­честв.
Я останусь здесь. Здесь зем­ля еще не остыла от огня, и еще не стерлись на плитах имена неза­бытых предков.
       Здесь девушки читают в метро и пишут стихи на парах по термодина­мике. Здесь на деньгах изображены поэты, а не президенты.
Здесь шутят смешно и улыбаются честно.
Из сердца не вычеркнуть пятую графу. Я — украинец.  
Я люблю узкие улицы Львова и харьковские проспекты.
Мне стали родными беззаботная Одесса, де­ловитый Донецк и легендарная Полтава. Я не верю патриотам на трибунах, но верю патриотам в окопах.
 Я верю в эту страну: я доверяю этому воздуху — он держит купол, этим горам — они дер­жат страховку, этим людям—они держат слово.
Я люблю стук каб­лучков по плиткам Крещатика, скрип снега в Карпатах и шурша­ние крымской гальки. Мне никог­да не забыть украинской колы­бельной и поцелуя на Андреев­ском.
А еще мне часто снится не­объятное небо и поле подсолнухов. И мой сын родится здесь. Я — ук­раинец!
Константин ПЕРЦОВСКИЙ, студент факультета кибернетики Киевского национального универси­тета имени Тараса Шевченко.Северодонецк Луганской области.


Тур Світлана Іванівна
вчитель початкових класів

Тема:  Закріплення звука [б], вивчення букви Бб («бе»). Звуко-буквений аналіз слів. Читання складів, слів. Формування аудіативних умінь за текстом Д. Матіяш.
Мета: ознайомити учнів зі звуком [б], буквою « Бб», формувати вміння правильно вимов­ляти і виділяти цей звук з мовленого слова, позначати його в звуковій моделі від­повідним умовним знаком та буквою « Бб» на письмі; розвивати увагу, граматичну пильність, фонематичний слух у дітей; виховувати шанобливе ставлення до символів-оберегів народів світу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма уроку: уявна подорож.
Методично-дидактичне забезпечення: мультимедійна презентація, папки-читайлики,паперові  кульки, рибки, таблиці.
Хід уроку
I.                  Організаційний момент.
-         Привітання учнів один з одним вказівними пальчиками - « привіт».
-         Привітання долоньками - «добрий день!»
-         «Бажаю успіху!»
-         «Я прийду тобі на допомогу!»
-         Впіймайте посмішку сонечка і поселіть її у себе на обличчі, привітайте гостей і подаруйте їм посмішку.
Та, щоб добре працювати, пропоную щось із собою взяти. У мене є старанність , у  мене є охайність , дружбу я ще маю , увагу не лишаю .
Що з цих людських рис нам допоможе на уроці? (Дружба, увага, охайність, старанність.)
Вправа «Криголам».
Девіз нашого уроку:
У-увага
Р-розум
О-організованість
К-кмітливість
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Розповідь вчителя.
Наші далекі пращури глибоко шанували природу, її закони, бо дуже залежали від її примх. І тому значення символів набули не лише рослини (верба, калина,  барвінок, дуб), а й тварини. Звірі, захисники певного роду, звалися оберегами.
Свої символи є у кожної країни, але є й спільні.
Група «Пізнайко» підготувала інформацію «Хвилинка-цікавинка».
Баран-символ енергії, сили, благополуччя, багатства, добробуту.
Бик-символ об’єднаної енергії Сонця і Землі, фізичної сили і здоров’я, мужньості і доблесті.
Жаба-символ скупості.
Божа корівка(бедрик)- свята, «райська комаха».
Бджола-Божа комаха, бо вона виконує божі доручення . Віск, який бджола виробляє, вважається святим, а вогонь віскової свічки- то висока жертва Богові.
СОБАКА - символ вірного друга, надійного і непідкупного помічника, яким він був для людини протягом багатьох тисяч років. Разом з тим, може бути нерозумним брехуном, ненаситним злодієм.
Лелека-символ любові до батька-матері, котрі благословили тебе на світ, а тому це - й символ сімейного благополуччя, любові до рідної землі. Лелеку називають ще чорногуз,  буцько, бусол, бузько, гайстер.
Поважають птаха і у Польщі. Його обрали національним символом на "Expo -2000” в Гановері.
Лелека — національний птах Білорусі. У Молдові лелека став символом виноградарства і виноробства. Часто  можна побачити його зображеним з  гроном винограду в дзьобі.
У Німеччині, Австрії, Італії, на заході Франції є чимало поселень та вулиць у містах, які носять «лелечі» назви. «Лелечий клуб» у Нью-Йорку, пов'язаний з чорногузом. 
Лелеки - предмет кохання та    гордості жителів Ельзаса. 
В Європі лелека використовувався на емблемах ще в епоху Меровінгів.
Кіт- універсальний символ: він може бути добрим духом житла і посланцем зла.
-Кицька ловить мишей і чинить шкоду.
-Створює домашній затишок.
-За її поведінкою можна передбачати погоду.
-Лікує господаря своїм теплом.
-Віщує гостей.
-На каналі «1+1» до програми вранці  ввели «котопятницю», де пропонують телеглядачам взяти собі кота з притулку для тварин.
-В деяких країнах дозволяють брати котів на роботу, щоб краще працювалось (кототерапія).
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні на нас чекає в гості казковий кіт зі своєю родиною. Протягом подорожі ми ознайомимося з новою буквою, будемо вчитися читати слова з нею, знаходити місце звука в словах.
ІV  Підготовка до вивчення нової букви.
-Перевіримо готовність до подорожі.
1)    Вправи на розвиток мовленнєвого апарату.
а) Дихальна гімнастика:
-         «надути кульку»,
-         «задути свічку»,
-         зобразити шум лісу.
б) фонетична зарядка.
Що кричить баран?
-Як говорить барабан?
в) Вправа « Скоромовку скоро скажемо».
Кури клювали крупу в кориті.
Дятел дуба доглядав.
Вирушаймо в подорож . Де ж живе наш казковий кіт? Послухаємо сороку-білобоку.
2)    Читання вчителем тексту за З.Матіаш(с.108).
-Де живе білий кіт?
-Зробіть звуко-буквенний аналіз слова  будинок.
-Який перший звук у слові?
-До яких звуків належить звук[ б] ?
3) «Веселий струмочок» зустрічає нас.
Працюємо з чистомовкою.
Ба, ба, ба - на березі цвіте верба.
Бо, бо, бо -Богдан малює небо.
Би, би, би -у бобра болять зуби.
Бе, бе, бе -він побачив тебе.
Бі, бі, бі -білка грає на трубі.
Бу, бу, бу -де вона взяла трубу?
3)    Гра «Впіймай звук».(Твердий, мякий, місце його у слові.)
Кабан, булка, бік,берег, білизна,кабіна.
V  Ознайомлення з новою буквою «Б.б».
1.Робота з загадкою.
Що за дивна непосида
На стежину шишки кида?
З гілки скік та скік на гілку.
Упізнали, друзі,….(білку).
2.Робота зі словом «біл-ка, = 0- -0».
3. Показ букви Б,б. На що схожа?
4.Гра на концентрацію уваги «Коректор».

«Сіла кішка на ….»
VII  Закріплення вивченого матеріалу.
1.     Читання слів з вивченою буквою.
-В гості не йдуть з пустими руками. Наловимо риби для котів у річці.
Читання слів на паперових рибках: зубр-зубри, білка-балка, бік-пік, рибка-ріпка.
-  Чим різняться слова?
2.  Робота в групах.
 -А ось і « крижаний місточок» зі своїм завданням. Гра «Добери слово».
1 група- б . . (бак, бій, бук, бар, бак)
2 група- . . б(зуб. куб. дуб. лоб. чуб)
3 група-збери слова з «б»(бегемот, Буратіно, букет, блискавка, бублик,буква, барабан)
3.  «Розчистимо снігові замети». Гра.
 «Ходить буква по рядах, дружить з іншими в складах.
Кого за руку візьме-хай той слово нам назве».(Найти слово на «сніжній кульці».)
Б---о (борщ, борода, болото, боровик, бобер)
Б---а (банан, баклажан, бак, бар, барабан)
Б---у (бублик,Буратіно,бусол,бузько, бутерброд,буквар)
Б—и (бичок, бинт, билина)
Б---і (бій, бік, білка,білет, бізон, бібліотека)
Б—е (бекон, бегемот, береза, бензин, берег)
4.Творча робота.
-А ось і галявина «Букваринка». Ми підійшли до будинку.
-Кого ви бачите на малюнку?
-Де жили кіт з кішкою?
-Яку пору року вони більше любили? Чому?
Якими художник зобразив кота, кішку?
-Які в них вушка, хвостик, лапки?
5.Робота з читаючими учнями.
-Вони чекали на нас і дуже раді нам. Приготували смачний обід з овочів, грибів, фруктів. Скрізь у назвах була буква «б», але мишка походила, відгризла смачненьке. Вгадайте, чим нас будуть пригощати.
(Борщ, бублики, бекон, банан, голубці, бутерброд, хліб, риба, яблуко, гриби, баклажан)
-Знайомство з  їхньою родиною ми продовжимо на наступному уроці.
VIII  Підсумок уроку. Гра «Мікрофон».
-Яку нову букву вивчили на уроці?
-Які звуки вона позначає?
-Продовжіть речення:  «Тварини-символи-це…(баран, бик, жаба, бджола, лелека, бусол, собака).
-Що нового дізнались про котів?(Кіт-універсальний символ,може бути добрим духом житла і посланцем зла.)
  Кожна кішка володіє унікальним малюнком на носі. Він є таким же індивідуальним як у людини відбитки пальців.
  В Австралії, кішки живуть майже в кожній родині, і практично на кожного жителя припадає по одній кішці.
  У деяких країнах кішки отримують пенсійне забезпечення. До прикладу, в Австрії, коту, який охороняє склад зерна, покладена пенсія. Тільки, варто зауважити, що не в грошовому еквіваленті, а в продуктовому, тобто м'ясо, бульйон, молоко.
-Ви-молодці. Були уважні,кмітливі, організовані, дружні.


Чередниченко Валентина Олександрівна
вчитель початкових класів

Тема: Правила гостинності 





Т Е М А: Правила гостинності

М Е Т А: Ознайомити учнів з правилами гостинності, вчити виконувати  ці правила, формувати вміння визначати проблеми та вирішувати їх, робити самооцінку власної діяльності, аналізувати чужу і власну поведінку, чітко висловлювати свою думку та вміти вислуховувати співрозмовника, користуватися довідковими джерелами інформації. Розвивати уяву, фантазію, мовленнєвий етикет. Виховувати культуру поведінки,
міжкультурні зв`язки, гостинність, свідоме шанобливе ставлення до загальнолюдських цінностей.

О Б Л А Д Н А Н Н Я:  
бейджі з назвою країни, запис пісні «Зеленеє жито, зелене»,  запис фізкультхвилинки, сірники, миска з водою, мило, грудочки цукру, серветка, розрізані прислів’я в 5 конвертах, конверти з тестами, гостинці, презентація країн,які згадані в уроці, 4 чистих аркушів паперу і ручки.

Т И П  У Р О К У:
урок-гостини.

Х І Д У Р О К У:

І. Організація класу.
1.  
В центр класу виходить дівчинка-українка з короваєм та сіллю на рушнику і з побажанням доброго дня та позитиву від гостин в Україні.

«Здрастуйте, здрастуйте!» - мовлю за звичаєм.
«Доброго дня, Вам!» - кожному зичу я.
«Доброго дня, Вам!» - людям бажаю.
«Доброго дня, Вам!» - гостей вітаю.
Вчитель
«Доброго ранку, світлої днини!» -
Щедро даруй ти людям, дитино.
І посміхнуться у відповідь люди.
Добрі слова ж бо для кожного любі!

2. Вправа - енергізатор.
- Діти, 
на гостини ходять з гарним настроєм, щирою посмішкою та гостинцями. Тож усміхніться господині,неньці-Україні,  усміхніться один одному і сядьте групками за столи так,щоб ви відчували тепло, комфорт,взаєморозуміння, бажання ділитись знаннями та отримувати нові.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності
На фоні пісні «Зеленеє жито»вчитель повідомляє:сьогодні ви завітали в гості до неньки-України.Слов`яни завжди були хлібосольним народом. І незалежно від того коли і в який час доби ви завітаєте в гості,вас зустрінуть щиро і радушно..

ІІІ.
Повторення вивченого.
1. Гра «ЗГОДА-НЕЗГОДА»
- Але перед тим, як розпочати наш
і гостини, необхідно пройти таке випробовування. Вам буде запропоновано кілька правил поведінки в гостях, оберіть оплесками лише правильні:

+ завітаю в гості, коли мене запросять;
+ прийду в призначений час;
+ якщо не зможу прийти в гості у призначений час, обов’язково попереджу заздалегідь;
- прийшовши до друга, одразу ввімкну телевізор;
+ сяду до столу тільки після запрошення господині;
- буду грати в ті ігри, які запропоную сам;
- прощаючись із друзями, скажу, що мені не сподобалося у гостях;
+ обов’язково подякую господині за добре частування.
ІV. Актуалізація опорних знань.
- Діти, нагадайте, чому люди ходять в гості?
-Приємно, коли хтось, побачивши тебе, зрадіє, тепло усміхнеться. А ще, коли є з ким поговорити, обмінятися новинами, поділитися радістю, разом провести час.
- Чи доводилось комусь із вас незручно почуватися, перебуваючи в гостях? Якщо так, то чим це можна пояснити?
-Господарі не допомогли роздягнутися, на довгий час залишили одних в кімнаті, сказали, що їм натоптали та ін..
- То як, на вашу думку, повинен себе поводити гостинний господар?
-Люб’язно зустрічати гостей; бути уважним до кожного гостя; заздалегідь продумати не тільки, чим пригостити гостей, а й чим їх зацікавити; не помічати мимовільних помилок гостя, або тактовно виправити.

V. Оголошення теми
і мети уроку.
- Отже, ми з вами вивчили, як потрібно себе вести в гостях, а тема
на сьогодні- «ПРАВИЛА ГОСТИННОСТІ».
- Програму гостин повідоме…
1.
Дослідити значення і походженням слова «гість».
2. Навчитись бути гостинним.
3.
Ознайомитись з правилами гостинності в інших країнах.
-Дякую.

VІ. Вивчення нового.
1. Ознайомлення із значенням і походженням слова «гість».
 
-«Зеленеє жито, зелене. Хорошії гості у мене», - говориться в українській пісні.
З давніх давен українців вважають надзвичайно гостинним народом. Хліб і сіль на вишитому рушнику. Так ми вітаємо всіх, хто приходить до нас з добром.
Українські звичаї веліли, щоб гість, зайшовши на подвір`я, обов`язково хоча б на хвилиночку вступив до хати. Гостя садили на найкраще місце. Запрошували до столу.
 2.Робота в групах
- Наші
гості за першим столиком з`ясували походження терміну «гість» і з задоволенням  повідомлять.
-Цікаво, що слово «гість» дуже давнє. А ще цікавіше,що колись від гостя очікували лиха. І ось чому: праслов`янське слово «гість» споріднене з готським gasts, що означало чужинець, чужоземець, ворог. Отже, первинне значення слова попереджало людей про лихо.
- В Київській Русі гостями називали чужинських купців, а дороги, якими вони прибували, - гостинцями, тай подарунки від них були гостинцями.
- Як змінилося слово «гість» тепер?
-З часом слово «гість» придбало сучасного значення. Той, хто приходить, відвідує кого-небудь вдом
а.
- Дякую. А ми продовжуємо
гостини.

2. Правила для господарів.
- Гостинність – уміння так прийняти гостей, щоб їм було добре, приємно, цікаво. Для цього потрібно дотримуватись певних правил, які народ виробляв упродовж віків.
-
За першим столиком гості також визначили «ПРАВИЛА ДЛЯ ГОСПОДАРІВ»

2.1.Допомогти гостеві зняти верхній одяг, шапку.
2.2.Запросити його в кімнату.
2.3.Запропонувати зручне місце.
2.4.Треба зробити все для того, щоб гостеві було не гірше, ніж удома.
2.5.Поки не сіли за стіл пригощатися, спробувати розважити гостя (показати іграшки, альбоми, фотографії, книжки, увімкнути музику, пограти у спокійні ігри).
2.6.Коли гості вже йдуть, обов”язково провести їх до виходу, допомогти одягнутися.
- Дякую .
-
Гості за другим столиком познайомлять вас з правилами запрошення на гостини в різних країнах:
-В Грузії гостинність славиться більше ніж хоробрість та доблесть. «Гість нам посланий Богом»-говорять тут і щедро пригощають гостя.
-В Югославії,а також в більшості азіатських сіл та гірських поселень, двері взагалі не прийнято зачиняти,але гість переступаючи поріг,повинен попередити про свій прихід.Для цього треба хоча б кашлянути,постукати або голосно промовити декілька слів.
-Ескімоси Аляски повідомлять господарів про свою появу через димохід.Гість залазить на дах і горлопанить в димохід про свою присутність.У народів півночі закони гостинності прирівняні до священних.Любого гостя посадять в центрі дому і пригостять їжею.
-Великобританія дуже сувора країна,яка славиться своїм педантизмом і пунктуальністю.В гості британці запрошують симпатичною поштовою листівкою,а ви повинні відповісти на запрошення не менш симпатичною листівкою.І це ще не все- потім також листівкою треба подякувати за теплий прийом.
-А от у Франції люди дуже виховані,делікатні,привітні,тактовні,але запрошення в гості вони не чекають.Вони присилають господарям букет квітів і призначають час візиту.
Гості за третім столиком повідомлять про час прийому гостей.
- Якщо ви прийдете в гості до німців о 18 годині(це час родинної вечері) то не розраховуйте,що вас запросять до столу. Швидше за все,вам прийдеться зачекати,доки господарі не закінчуть трапезу.
-В країнах Середньої Азії запізнення вважається проявом крайньої неповаги,навіть кровної образи.
-У Франції дозволяється запізнитися  на 10-15 хвилин,а в Італії навіть на півгодини.
-А у чопорній Англії ,якщо ви запізнитесь хоч на хвилину,відразу ж відчуєте неповагу оточуючих.
Фізкультхвилинка.
Гості за четвертим столиком познайомлять нас із правилами вітання в гостях.
- Слов`яни вітаються рукостисканням.
-В Японії при зустрічі кланяються.
- В Таджикістані стискають руку гостя двома руками,на знак поваги.
- Європейці обіймаються і обмінюються легкими поцілунками.
- В Ірані,потиснувши руку,прикладають праву руку до серця.
- Китайці можуть зааплодувати в знак захоплення і поваги. Гостям варто відповісти так же.
Гості за п`ятим столиком розкажуть нам про правила частування  в гостях.
-У Франції гостей частують їжею легкою,некалорійною,та ще і в дуже малій кількості. Вони більшу перевагу віддають спілкуванню.
- На Сході прийом гостей асоціюється з їжею та пригощанням . Спочатку подається чай,кава та легкі закуски,а потім багате стравами частування .І якщо ви відмовитесь від їжі,ви образите господаря.
-В Болівії гостя саджають в окремій кімнаті,де він наодинці,в повному спокої зможе скуштувати всі яства. І це не повинно його образити .А за стіл допускають, виключно,близьких родичів.
- В Англії ходять в гості кожного дня. Для них головне - побачитись, поспілкуватись .А пригостять вас тією ж їжею,яку їдять в цей день самі.
- В Швеції та інших скандинавських країнах,не варто розраховувати на більше ніж чипси,сир,горішки та дружню бесіду.
Гості за шостим столиком дізнались,які країни найгостинніші.
- Ірландія ,зі своєю відкритістю,привітністю і доброзичливістю.
- Австралія,зі своїм позитивом ,відмінним настроєм та постійним бажанням пригостити, хоча б чашкою кави.
- Канада,де мешкають люди, легкі в спілкуванні.
- Грузія.У грузинів «гість посланець Бога»,тому прийняти його - це святе.
-З якою метою ми познайомилися з правилами гостинності в інших країнах?
- Щоб,подорожуючи ,не потрапити в халепу.
VIIХвилинка-цікавинка.
-
Гості за першим столиком спробують нас трішечки розважити . Вперше, тільки для вас, фокус у виконанні гостя з Азії.
 - У миску з водою кидаю кілька уламків сірників. Беру шматочок цукру і трохи вмочую у воду. Що ви помітили? Так-так. Усі сірники почнуть збиратися , мов по команді, навколо цукру. Але це ще не все. Доторкаюся поверхні води милом, і сірники … О.., це так диво! – розбіжаться в різні сторони.)
- Дяку
ємо тобі за цікавий фокус. Тобі дійсно вдалось зацікавити гостей. Яке  відношення до теми уроку має цей фокус?(Відповіді дітей)

VIII. Узагальнення і систематизація знань. 
1. Гра «Розсипаночка» ( Робота в групах)
-  Прохання до
представників столиків підійти і отримати завдання. Із слів, які є в конверті, скласти прислів’я. Доповідачу потрібно прочитати і пояснити значення.

- Веселий, дому, -, гість, радість. ( Веселий гість – дому радість.)
- люби, гостей, бувати, ж, Любиш, у, гостях, і, приймати. (Любиш у гостей бувати, люби і гостей приймати.)
- за, частування, дорожчі, вітання, щирого, Слова.( Слова щирого вітання дорожчі за частування.)
- господаря, дім, Не, господар, -, а, дім, красить. (Не дім господаря красить, а господар дім.)
-непрошений,татарина,гірше,гість.(Непрошений гість,гірше татарина)
- Дякую за гарні відповіді.
2. Самостійна робота.
- Наскільки ви є гостинними, ми перевіримо за допомогою тестів.
-
Представники столиків , підійдіть і отримайте , будь ласка, завдання в конвертах. Поставте позначку біля того правила гостинності, з котрим ви погоджуєтеся.

3.1. Допомагаю прибрати в квартирі.
3.2. Одягаюся святково.
3.3. Чекаю на гостей у призначений час.
3.4. Зустрічаю всіх гостей, вітаюся з ними.
3.5. Дякую за всі подарунки.
3.6. Приділяю однакову увагу всім гостям.
3.7. Організовую цікаві розваги для гостей.
3.8. Стежу за тим, щоб ніхто з гостей не нудьгував.
3.9. Дозволяю розглядати свої книги, журнали, колекції.
3.10. Не виявляю поганого настрою та незадоволення.
3.11. Дякую за приємно проведений час.
3.12. Проводжаю гостей і прощаюся з ними.

ІХ. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Гра «Криголам».
- Підходи
ять до завершення наші гостини.Яким же повинен бути гарний господар?

Г О С П О Д А Р :
Г- гостинний
О- охайний
С- спокійний
П- привітний
О- організований
Д- доброзичливий
А- артистичний
Р- розумний (Діти читають хором. )
 Х. Домашнє завдання.
- Щиро дякую усім за роботу. Удома потрібно дочитати «Історію Пана Коцького» і виписати слушні поради у зошит.
- А нашим гостям дякуємо за приємне товариство. А яка ж гостина без частування? Як каже народна мудрість: «Що хата має, тим і приймає». Тож, пригощайтесь дорогі гості. (
українка пригощає гостей короваєм. )
- А коли гостина підходить до кінця, то як говорили колись: «Гостина слабка, а ви будьте міцні», то і ми вам кажемо: «Може гостина слабка, а ви, усі, будьте здорові!» (Разом.) 



Єфімцев Володимир Миколайович
вчитель української мови та літератури

Тема. Чи варто стати дворянином? (Урок компаративного аналізу творів Мольєра «Міщанин-шляхтич»,  І.Карпенка-Карого «Мартин Боруля»).
 Мета: поглиблювати відомості учнів про творчість Жана Батиста Поклена (Мольєра), ознайомити з твором української літератури І.Карпенка-Карого «Мартин Боруля», вчити складати порівняльну характеристику творів,  розвивати вміння виділяти спільні й відмінні риси образів героїв твору, навички роботи учнів в групах; уміння аргументувати власну відповідь; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, приймати себе таким, як ти є, пишатися своїм походженням, виховувати цікавість до творчості Мольєра та І.Карпенка-Карого.
Тип уроку. Урок компаративного аналізу творів
Обладнання: портрети Мольєра та Карпенка-Карого, відеоряд ілюстрацій до уроку та творів (учитель використовує на уроці комп`ютерну підтримку), шаблони порівняльних характеристик.
 І. Організаційна частина
 ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Навчальна мотивація
 Учитель. Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про твори Мольєра «Міщанин – шляхтич» та І.Карпенка-Карого «Мартин Боруля». Вивчаючи твори на уроках світової та української літератури , ви могли помітити, що хоча іноді письменники жили в різний час, в різних країнах, але вони піднімають у своїх творах проблеми, які актуальні, як для їх часу, так, нерідко, ці проблеми стосуються і нашого сьогодення. Наша мета – ознайомитися з цими творами ближче, порівняти їх, дати характеристику образам, зробити висновки, проаналізувавши вчинки героїв творів.
Учитель. Нагадую, що працюємо на уроці ми в групах. Кожна група отримала  завдання до сьогоднішнього уроку.
 ІІІ. Робота над опрацюванням матеріалу уроку
 Виходять учні в ролі грецьких муз: Кліо, Талії, Мельпомени. Вони займають приготоване місце біля дошки.
  Муза історії, тримаючи пергамент у руках: Я муза історії Кліо. Я запрошую вас у чарівний та неповторний світ історії. Для нашого уроку ця подорож просто необхідна. Кожна правильна відповідь на моє запитання додаватиме вам бал до найвищої оцінки.
1 . Де було збудовано перший театр? ( У Давній Греції)
2.  Хто із грецьких драматургів – трагіків започаткував драму? (Есхіл, Софокл, Евріпід)
3. Де було збудовано театр «Глобус» ? (У Лондоні)
4. Хто прославив театр «Глобус» на весь світ? (В. Шекспір)
5. Коли і де народився Мольєр? ( 1622 рік. У Парижі. Франція.)
6. Коли започаткував розвиток український професійний театр? (1882 р.)
 7.Хто такий Іван Карпенко-Карий (Український драматург)
Робота в групах
Учитель. Кожна з груп отримала своє завдання. Група «Послідовники Кліо» повідомте історичні умови, в яких розвивався театр у Франції та Україні часів Мольєра та І.Карпенко -Карого.
Під час роботи групи вчитель демонструє відеоряд  (Додаток 1)
1 учень. Із «Великої ілюстрованої енциклопедії історії» та уроків історії, літератури ми знаємо, що Франція ХVІІ століття стала класичною країною абсолютизму, який справив величезний вплив на розвиток мистецтва, особливо театру та літератури . 1610 р. загинув король Генріх ІV, поміркований і мудрий державний діяч. Людовік ХІІІ, син короля Генріха ІV, став королем у 9 років. Він призначив першим міністром людину, якій судилося зробити Францію провідною державою Європи. Кардинал Рішельє вірив в абсолютизм – право короля робити все, що йому хочеться. Він вважав, що король несе відповідальність лише перед Богом, а не перед церквою або людьми. Рішельє уміло використовував шпіонів і придушував будь-яку опозицію. Його наступник кардинал Мазаріні продовжував втілювати політику Рішельє і правив країною в якості регента Людовіка ХІV до 1661 року .
   2 учень. Людовік ХІV хотів, аби Франція стала культурним центром світу і заохочував розвиток мистецтва, театру, особливо балету. У 1661 році він заснував Королівську академію танцю. Він збудував біля Парижу найвеличніший палац у всій Європі – Версаль. Його зводили 36 000 робітників упродовж 47 років. Королю та його двору прислужувало 15 000 вартових, придворних і слуг.
   3 учень. Та нелегким видався розвиток українського театру, складні випробування переживали українські актори. Спроби відродити національний театр з’явилися в 60 – 70 роках ХІХст., але Емський указ майже на 5 років спричинив затримку його розвитку. 10 січня 1882 року  М. Кропивницький здійснив постановку п’єси Т.Шевченка «Назар Стодоля». Ця дата і вважається початком розвитку українського національного театру. Керівником трупи став М. Старицький. У другій половині ХІХ ст. поширився і аматорський театральний рух. Аматорські вистави ставилися в Чернігові, Полтаві, Єлисаветграді, Києві. В аматорських гуртках розпочав діяльність і І.Карпенко-Карий. У 1876-1883 роках діяльність театральних труп була заборонена.
      Підіймається і виходить на центр класу муза Мельпомена (в руках тримає трагічну маску). Вона пропонує назвати її ім`я і нагадує, що відповіді на її запитання допоможуть отримати найвищий бал.
    Мельпомена. Ви відгадали моє ім`я, тому я пропоную зіграти зі мною в гру «Правильно-неправильно».
1.Трагедія в перекладі з грецької мови означає «цапова пісня» (Правильно)
2.Трагедія часто закінчується смертю героя (Правильно)
3.Жанр трагедії  виник у Франції (Неправильно)
4. Існує жанр трагікомедія, що поєднав ознаки трагедії і комедії (Правильно)
5. Мольєр та І.Карпенко-Карий – блискучі майстри трагедії (Неправильно)
   Мельпомена. Іван Карпенко-Карий і Мольєр - майстри комедії. Які ж їх твори вам відомі?
 Відповіді учнів.
    Учитель. Трагікомедія «Мартин Боруля» І.Карпенка-Карого - національна версія п’єси Мольєра «Міщанин-шляхтич». Чи ж була відома п’єса французького письменника українському?
    Настає черга демонстрації роботи групи «Літературознавців»
    Під час роботи вчитель демонструє відеоряд (Додаток 2)
 1 учень. У 1884 р. Івана Тобілевича було заарештовано і відправлено в адміністративне заслання до Новочеркаська, де він працював ковалем. Коли його приїхав провідати Микола Садовський, то побачив брата за роботою.   Іван Карпович пояснив, що на прохання старенького вчителя-книголюба «лагодить» збірку п’єс Мольєра в російському перекладі. «Я, оправляючи книгу, вивчаю Мольєрівського «Мещанина во дворянстве». Він наштовхує мене створити комедію на відповідну тему. Пригадалися й клопоти нашого батька добути дворянське звання.  Думаю назвати комедію «Мартин Боруля».
      На середину класу виходить муза комедії – Талія, у неї вінок на голові.
   Талія. Я, муза комедії, пропоную вам, друзі, проявити свої акторські здібності. Не забувайте про мою вдячність вам – найвищі бали в оцінюванні.
    Інсценування біографічного епізоду з життя І.Карпенка-Карого
   Батько Карпо Адамович Тобілевич. Ти, Іване, найстарший серед дітвори – одинадцять років маєш. Пора рушати з рідного гнізда, науку добувати (витягує з кишені папірець і читає уголос): « Тисяча вісімсот сорок п’ятого року 17 вересня народився;  хрещення 18 вересня».(Звертається до дружини) «Проживаючий у слободі Арсеніївка, 2 –го розряду дворянин Карпо Адамович Тобілевич і законна дружина його Євдокія Зіновіївна; обидва православної віри…» Другого розряду дворянин! Хе – хе – хе …Не захотів піп вписати першого розряду. Говорить, що нема на це права. Повіривши на слово, записав дворянином другого розряду. А ми доб’ємося й першого! Обов’язково доб’ємося.
  Мати.  Добивався уже , Карпе, та не добився.
  Батько. А таки доб’юсь! Відмовляють записати в справжні дворяни, бо в книгах значиться не «Тобілевич», а «Тобулевич». Бодай руки йому повикручувало, хто вчинив таку помилку!
  Мати. Для чого, Карпе, тобі зайві турботи на голову свою брати? Хіба від того світ миліший стане?
  Батько. Авжеж стане! Ось Івана віддаємо в Бобринецьку повітову школу. А мали б дворянські папери, то достукалися б і в гімназію.
  Мати. Хіба там наука не така?
  Батько. Наука тепер велике діло!
  Учитель. Перенесемося уявно до далекої Франції, де король Людовік ХІV любить вистави, і, навіть, сам нерідко стає актором. Мольєр спробував поєднати свою любов до яскравих правдивих характерів і потяг короля до музичних і танцювальних інтермедій. Так з’явилася комедія-балет «Міщанин-шляхтич». Поставлено її було 14 грудня 1670 року в Шамборі.
 Інсценування уривка із життя Жана Батиста Поклена (Мольєра)
  Король. Я нічого не сказав Вам про Вашу п’єсу після першої прем’єри. Мені здавалося, що я зачарований тільки тим, як вона зіграна. Дійсно, Мольєр, із всього створеного вами ніщо не приносило мені такої розваги, та й сама п’єса ваша – чудова.
  Мольєр. Ваша світлосте! Я радий, що зумів виконати ваше замовлення – написати комічну п’єсу з музикою та танцями, щоб провчити турецького посла Солімана – Агі.
  Король. Та й актори ваші грають пречудово.
  Мольєр. Ваша високосте… Актори і я, ваш покірний слуга, вдячні вам за нечувану честь, якою ви нагородили нас, відвідавши театр (низько вклоняється).
Талія дякує акторам.
  Учитель. Яка ж головна думка п’єс Карпенка – Карого та Мольєра?
Відповіді учнів.
  Талія. Ви напевно помітили, що дійових осіб можна поєднати в пари. Знайдіть у п’єсі І.Карпенка-Карого образи героїв, які б були подібні до мольєрівських героїв.
Пан Журден  - Мартин Боруля
Пані Журден  - Палажка
Люсіль - Марися
Ковєль - Омелько.
 Демонстрація роботи групи «Дослідники образів твору»
   1 учень. Коротко охарактеризувати дані пари героїв. Пані Журден різко висміює прагнення свого чоловіка стати дворянином. Вона виганяє з свого дому Дорімену і Доранта, не дивлячись на те, що вони дворяни. Палажка – типова українська жінка. Вона підкоряється волі свого чоловіка, хоча і намагається іноді заперечувати йому. Але їй також хочеться, щоб її діти були багатими дворянами.
  2 учень. Подібні образи Люсіль та Марисі, які не дивляться на те, чи багаті їх наречені, якого вони стану. Дівчата здатні відстоювати свої погляди, самостійно приймати рішення, навіть померти (Марися), лише б залишатися разом з коханими.
  3 учень. Багато в чому подібні і образи слуг – Ковєля та Омелька. Вони вихідці з народу. Їм притаманне почуття гумору. Здатні допомогти молодим героям в боротьбі за особисте щастя. Та якщо Омелько здатний жаліти свого господаря, він більш іронічний, то Ковєль байдужий до пана Журдена.
   Учитель. Найбільш подібні образи головних героїв п’єс – Пана Журдена та Мартина Борулі. З якою метою герої прагнуть досягнути дворянського звання?
   4 учень. Пан Журден – головний герой п’єси Мольєра. Він прагне досягти дворянських прав, щоб бути прийнятим королем, а Мартин Боруля – головний герой п’єси І.Карпенка-Карого – щоб домогтися покарання для свого кривдника дворянина Красовського, а також дбає про подальше дворянське життя своїх дітей.
   Учитель. Які ж порядки вводять пан Журден та Мартин Боруля, щоб стати дворянами ?
    Робота групи «Аналітики»
Учні швидко заповнюють таблицю з допомогою групи «Аналітиків»
Пан Журден
Мартин Моруля
Наймає вчителів


Заводить в домі дворянські порядки : пити кофе, чай; довго спати; дітям звелів говорити по – дворянськи «папінька», «мамінька»
Замовляє, щоб йому пошили одяг, подібний до того, який носять дворяни

Розводить собак та їздить на полювання


Прагне дружити з дворянином Дорантом, якому не шкодує позичати великі суми грошей

Сина намагається влаштувати на чиновницьку посаду, а дочку видати заміж за регістратора з ратуші Націєвського


Закохується» в дворянку Дорімену, якій через Доранта дарує дорогий перстень, а також намагається освідчитися в коханні

Прагне офіційно оформити «шляхетне походження»

Прагне видати заміж дочку за дворянина, або ж хоча б за сина турецького султана


 Учитель. Чому ж намагання героїв стати дворянами не здійснилося?
Група «Аналітики» підсумовує свою роботу
  1 учень. Пані Журден прагне вигнати з дому Доранта та Дорімену, Журдена обдурюють і Люссіль виходить заміж за Клеонта, що вдає сина «турецького султана». Ні навчання, ні одяг не приносять Журдену задоволення. У самому кінці твору прагненням пана Журдена стати дворянином підводить підсумок його слуга Ковєль: «От йолоп, так йолоп! Другого такого у цілому світі не знайдеш». Ковєль, хоча і нижчого соціального походження, а виявляється розумнішим за свого пана.
  2 учень. На Мартина Борулю також чекають невдачі: Степана прогнали з канцелярії; наречений Марисі виявився не дворянином, а шарлатаном, який таємно підслухав ромову Марисиних батьків і втік; сусід-поміщик виграв позов у суді; не затвердили Мартина і в дворянстві, адже виявилася помилка в записі прізвища (Боруля – Беруля), тому й довелося спалити всі папери і герб «тишвард».
ІV. Узагальнення та систематизація вивченого

Учитель. Визначити риси драматургії класицизму в комедії Мольєра «Міщанин – шляхтич» та трагікомедії в п’єсі Карпенка – Карого «Міщанин – шляхтич». Працюють всі групи.
Відповідь учнів. Ми дослідили текст твору Мольєра «Міщанин – шляхтич» і зробили такі висновки. У п’єсі автор дотримується таких правил класицизму:
o   чітка композиція підпорядкована авторському задуму;
o   негативним образам протистоять образи позитивні;
o   зберігається єдність місця (події відбуваються в будинку Журдена), часу (дія обмежується однією добою);
o   комедія має виховний характер.
Відповідь учнів. Але деякі правила класицизму порушені:
o   порушено жанрові межі;
o   порушене правило трьох єдностей:
o   не витримано єдність дії (крім головної лінії – намагання пана Журдена стати дворянином у комедії розгортаються і три любовні лінії: Люсіль і Леонта, Дорімени і Доранта, Ніколь і Ковєля )
Учитель. Які моральні висновки можна зробити, розглянувши образи пана Журдена та Мартина Борулі?
Відповідь учнів. Мольєр вважав, що п’єса повинна не тільки розважати , але й виховувати глядача. Тому п’єса має повчальний характер – Мольєр показує, що кожна людина повинна бути сама собою, зберігати свою честь та гідність, набиратися мудрості та знань від розумних людей, не принижуватись перед іншими людьми. Неправда завжди буде покарана, як залишаються покараними аристократи. І. Карпенко-Карий уміло показав селянське життя, прагнення селян до заможнішого життя, як не собі, то хоча б своїм дітям. Драматург при цьому ніби підкреслює, що гідність людини визначає не приналежність до привілейованого соціального стану, а чесна трудова діяльність , простота й щирість у стосунках із людьми.
Складання порівняльної таблиці
Назва твору
«Міщанин-шляхтич»
«Мартин Боруля»
Країна
Франція
Україна
Рік створення
Автор твору                        
                                                                 
1670
Жан Батист Поклен
1886
Іван Карпович Тобілевич
Псевдонім
Мольєр
І.Карпенко-Карий
Тема твору
Збідніння дворянства, що прагне утримати владу. Розквіт буржуазії.
Прагнення сільської буржуазії стати дворянами, «вибитися в люди».
Ідея твору

Висміювання невігластва міської буржуазії й сатира на дворянство
Місце людини в житті визначається її особистими якостями, трудовою діяльністю, а не приналежністю до певного соціального стану
Жанр твору

Комедія-балет
Трагікомедія
Виховне значення
Кожна людина повинна бути сама собою, зберігати свою честь та гідність, набиратися мудрості та знань від розумних людей, не принижуватись перед іншими людьми, не дивлячись на їх соціальну приналежність. Неправда завжди буде покарана.
Гідність людини визначає не приналежність до привілейованого соціального стану, а чесна трудова діяльність

V. Оцінювання роботи учнів на уроці. Домашнє завдання
1. Написати твір-мініатюру «Актуальність п’єс Мольєра та І.Карпенка-Карого в наш час».
2. Скласти орівняльну характеристику образів Пана Журдена та Мартина Борулі.
3. Створити мультимедійну презентацію до уроку.


Шулешова Валентина Олексіївна
вчитель початкових класів

Громадянське виховання

 1. Від громадянина України – до громадянина Землі.( До Дня Конституції України)
 2. Жити за основним законом ( До Дня Конституції України)
 3. Державний прапор України – святиня народу
 4. Конституція – головний закон країни
 5. Я - громадянин України
 6. Національні символи України
 7. Вшанування символів України
 8. Символи нашої державності
 9. Конституція України – логічне продовження розвитку українського демократичного державотворення.

Національно – патріотичне виховання

1. Великдень, або Поділися з ближнім.
2. Чорнобиль не має минулого часу.
3. Памятаймо чорнобильський квітень.
4. Ми славимо мужність і подвиг Ваш! (9 Травня).
5. Як Великдень на дворі, то й писанки на столі.
6. Вклонися, мій травню, високим могилам
7. Пам’ятаймо минуле заради майбутнього
8. Гімн матері.
9. Цілую матері натруджені руки.
10. Майбутнє наше – то лиш наша справа, лиш наших рук і совісті, й ума.
11. О слово рідне! До Дня української писемності.
12. 26 вересня -День Європейських мов.
13. Я, родина, Батьківщина.
14. Мій барвінковий край.
15. Барви рідного слова.
16. Тут все священне, все твоє, бо зветься просто краєм рідним.
17. Рядки, обпалені війною. 
18. Листи з фронту. 
19. Літературна година «Бринить – співає наша мова, чарує, тішить і п`янить». 
20. Урок мужності «Тільки мужність не сивіє».

III .  Трудове виховання.

1. Організувати чергування студентів у аудиторіях із метою підтримки чистоти; вологе прибирання під час великих перерв та після занять.
2. Залучити студентів до роботи у "Книжковій лікарні”.
3. Провести цикл бесід із трудового законодавства.
4. Організувати роботу гуртків технічної творчості.
5. Оформити куточок профорієнтації ( виставка "Все про професії”)
  
                                IV . Екологічне виховання

1. 16 вересня – Міжнародний день охорони озонового шару.
 2. 30 вересня – Всесвітній день моря.
 3. Себе я бачу в дзеркалі природи (екологічний турнір).
 4. Будь природі другом.
 5. Рослини – символи України.
 6. Флора і фауна в календарно-обрядовій поезії.
 7. Похід до Ботанічного саду.
 8. Збережемо дивосвіт природи.
 9. Прес-конференція до Дня захисту Землі.
 10. Проект «Ми за чисту планету».
 11. Шукаємо вихід із сміттєвих лабіринтів.
 12. Нехай земля квітує всюди – природу збережемо, люди.
  
                                V. Заходи з фізичного виховання


1. Міжнародний день боротьби зі СНІДом.
 2. Міжнародний день боротьби з наркоманією.
 3. 13 вересня -  День фізичної культури і спорту.
 4. Зустріч із лікарями щодо шкідливого впливу на організм студента  
     тютюну, наркотиків, алкоголю.
 5. Проведення спортивних та туристичних свят.
 6. Острів здоров`я.   
 7. Лицарські турніри.
 8. Шкідливим звичкам скажемо: «Ні».
 9. Азбука здоров`я.   
 10. Випустити бюлетень "Ваше здоров’я – у ваших руках”.
 11. Брати участь у спортивних гуртках, секціях.
 12. Твоє життя – твій вибір.
 13. Скарбниця здоров`я.
  
                                          VI . Заходи з морально – правового виховання

 1. Людина і закон.
 2. Як уникнути кримінальної ситуації.
 3. Права і свобода людини і громадянина.
 4. Що таке толерантність та ксенофобія.
 5. Вчимося бути толерантними (тренінг).
 6. Розпізнай добро і зло.
  

                                               VII. Робота з батьками



1. Обрати батьківський комітет.
2. Підтримувати зв’язки з родинами, де виховуються студенти, схильні   
     до правопорушень.
 3. Проведення батьківських зборів.
4. Провести спільні батьківські збори на теми:
  "Азбука родинного виховання”.
  "Вчитись жити в мирі та злагоді – родинне свято.”
  "Батьківський такт”
  "Родинний дім – центр батьківської просвіти”.
  Умови успішного виховання дітей у родині.
  Родина – міцний і дружній колектив.
  Єдність батьків,  викладачів у ставленні до студентів.
  Здоровий родинний мікроклімат і його вплив на формування   
  особистості дитини.
  Це не так просто – дружба з батьками.
  Сімейні свята без спиртного – міф чи реальність.
  Закон про спокійну старість.
  
                                        VIIІ.  Заходи з естетичного виховання

1. Історія кохання. Літературно-музичний вечір. 
2. Схилимо зброю перед красою. 
3. Берегиня духовності.
4. Якщо ти йдеш у театр… (урок етики).
5. Інтелектуальне шоу «Усе життя  - театр».
6. Свято гумору «Смійтесь на здоров`я».
7. День сміхотерапії.
8. 18 травня – Міжнародний день музеїв.
9. Крок в історію науки і техніки. 
10. Мода від минулого до сучасного.
11. У лабіринтах етикету.
12. Світло добра у моїй душі.
13. Вечір гумору. 
14. Немає вищої святині, ніж чисте сяйво доброти.
15. Милосердя і доброта – людства два крила.
16. Диспут «Щастя: реальність чи ілюзія?»

Максютенко Людмила Миколаївна
вчитель початкових класів









МЕТА:знайомити  учнів  із  поняттям  «людське "Я"»;  ознайомити з  поняттям моральні цінності та їх значенням у міжлюдських відносинах, розвивати свій внутрішній світ,формувати переконання про те, що людина народжена для того, щоб робити добрі вчинки; виховувати бажання дарувати добро ,любов оточуючим.
Обладнання: презентація до уроку, підручник,  ілюстрації , таблиці-опори ключових понять уроку, пазли,записи на дошці, картки із словами для роботи в групах, тлумачний словник школяра, «чарівна скринька», дзеркальце.
                  
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ      
Доторкніться один одного (долонькою),
 Посміхніться один одному - та по-доброму.
 Оченятами покажіть один одному
 настрій свій,
 Позитив  передай один одному.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про людське «Я»,поговоримо про добро, про те, як воно народжується і хто його творець; про те, як прекрасно і корисно творити добро. Будемо сьогодні ми і філософами, і художниками, і акторами, і чарівниками.
Девізом нашого уроку будуть слова Великого Кобзаря, які записані на дошці: «Добре жити тому, чия душа і дума добро навчилися робить»

III.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Інсценізація і обговорення
Лідія Компанієць Татова порада»

Прибіг щодуху син додому, до тата голосно гука:
«А я провідав у лікарні свого товариша-дружка!

То ж правда, тату, я чутливий і маю серце золоте?»
Замисливсь тато на хвилину і так сказав йому на те:

 «Коли тебе в тяжку годину, людина виручить з біди,
Про це добро, аж поки віку, ти, синку, пам’ ятай завжди .
Коли ж людині щиросердно, ти зробиш сам добро колись,
Про це забудь, аж поки віку, мовчи й нікому не хвались.»
      2. Слово вчителя
Людське «Я» — це те, що визначає поведінку людини, чимось відрізняє її від інших. Дізнатися з першого погляду, який характер у тієї чи іншої людини, важко. Для цього треба мати життєвий досвід. Недарма кажуть: щоб пізнати людину, треба з нею пуд солі з’їсти, тобто побувати в різних ситуаціях.
     3.Вправа«Асоціація»
Двайте намалюємо  себе під лічилку «...ось і вийшла людинка..."
Будь ласка, подивіться у дзеркало і доберіть до свого «Я» слова, які ви, ваш характер, зовнішній  вигляд  . Перевіримо, що у вас вийшло
Це  свідчить  про  те,  що  кожна людина має  особисте  «Я»  і люд­ське «Я». Зовнішність  очевидна  для всіх, а внутрішній світ виявляється у вчинках і поведінці людини. Всі різні.
-Чи можливо знайти у природі двох зовсім однакових людей?
Хто вважає що «так» - плескайте в долоньки
Навіть близнюки мають розходження і в зовнішності, і в характері, і в поведінці. Сьогодні наша розмова піде про внутрішній світ людини, її якості, характер і звички. В цю  скриньку ми назбираємо сьогодні на уроці чарівні слова , від яких люди можуть стати щасливими.Одним словом,  те, що складає людське „Я” кожного з нас.
Фізкульхвилинка рухова під муз .супровід

IV.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
В народі кажуть: «Людина красна  не словами , а своїми  справами».


1.  Робота за підручником. Подивіться на ілюстрації Як ви думаєте п що будемо обговорювати?
Читання і обговорення української казки «Вовк і Кіт»
Одна і таж річ для різних людей може мати неоднакову цінність. Що для людини важливо, значимо , що , на його думку, добре,а що погано, можна дізнатися не стільки з його слів, скільки з його поведінки, вчинків. Головним суддею вчинків людини є її совість

            2. Презентація «Януш Корчак - польський педагог»
Діти, дуже багато людей, гідних   імені «людина», в яких прекрасно сполучається особисте  «Я»  і люд­ське «Я». Подивіться презентацію про людину з великою буквою  «Я»

 Януш Корчак  – польський педагог, лікар, письменник та мислитель, народився у Варшаві, а помер  в Треблінці (один з чотирьох головних «таборів смерті» на території Польщі), у газовій камері разом із 200 дітьми – вихованцями його «Будинку сиріт». Старий Доктор (ще один псевдонім Генріка Гольдшміта) не міг урятувати своїх дітей, але він і не залишив їх самих перед лицем смерті – так само, як і не залишав їх перед лицем життя. У 1911 році Януш Корчак створив у Варшаві «Дім сиріт» (своєрідну дитячу республіку) та керував ним до кінця життя, залишаючись вірним своїм дітям навіть під час війни. За легендою, йому підготували втечу, але він вважав за краще залишитися разом зі своїми підопічними, він відхилив усі пропозиції шанувальників свого таланту вивести його з гетто та сховати у іншій частині Варшави.Корчак написав більше 20 книг, вкладаючи у них свій досвід лікаря та педагога. А ідеї його головних книг – «Король Матіуш Перший» (для дітей), «Як любити дітей» та «Право дитини на повагу» актуальні й дотепер, хоча й були написані ще на початку минулого століття. До речі, книгу «Як любити дітей» було написано під час його перебування в Україні
             3.Вправа «Прес »
- Як ви думаєте, чи може людина жити без цінностей? Які цінності однаково важливі для всіх людей?
              (Діти висловлюються, початком думки є речення : «Я вважаю, що....»
Фізкульхвилинка (зорова )

V.  УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Вправа«Акваріум»
Робота з пазлами( Плакат розрізан на 8 пазлів,група дітей складає  напис «Цінності ,які об`єднують всіх» )
  Робота з тлумачним словничком.  Знайомство з оповіданням «Добро і Зло » Словесне малювання ілюстрацій. Пригадайте, якісь ситуації, коли вам робили добро.Зверніть увагу на подані ілюстрації ( слайд 1 )
Гра « Аплодисменти »  кожного  у житті є багато ролей. Оберіть, яка вам найбільше до душі  «аплодисменти » , важко – сіли рівно. Розкажіть про себе, граючись
1) Я — учень; 5) я — громадянин;
2) я — син (дочка); 6) я — мешканець міста;
3) я — сусід; 7) я — пішохід;
4) я — товариш; 8) я — пассажир
Гра «Протилежності» Робота в парах.
Доберіть до поданих слів слова, протилежні за значенням.Добрий, співчутливий, справедливий, сміливий, рішучий.
Гра «Маю право на думку » . (Слайд 2,прислів'я )
Якщо порівнювати  прислів'я людей різних національностей,то можна побачити багато спільного між нашими народами,бо вони
 несуть у собі частину культури народу , який їх придумував .  Запам`ятайте ті, які сподобались



Українські
Дивиться, як середа на п’ятницю.
Зла людина зліша вовка
 Не копай другому ями, бо й сам упадеш.
 Не міряй всіх на свій аршин.
Не плюй в криницю, знадобиться води напиться
Польські
Лихий доброго зробить винним.
Хто лихою дорогою йде, часто спотикається.
 Як ми людям, так люди нам.
Не чини іншим того, що тобі немиле.
 Якою мірою міряєш, такою і тобі одмірять
Болгарські
  Добре слово залізні двері відчиняє.
Добра мова далеко йде, погана ще. далі.
  Язик кісток не має, та кості ламає.
Одною рукою дає, а двома бере
Друга в дорозі пізнають.
 Роби не як можеш, а як треба.
 
 
 
 


    
 

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

`




 VI.   ПІДСУМОК. РЕФЛЕКСІЯ
— Скільки «Я» є у людини?
Чи можна з першого погляду дізнатися,  яка людина:  запальна чи врів­новажена, відважна чи боягузлива, працьовита чи лінькувата? На кого б ви хотіли бути схожими? Що прикрашає людину? Недарма  говориться  в  прислів’ї:  «Красу  —  бачать,  мудрість  —  чують, доброту — відчувають».( Слайд 3 )
Гра «Я хочу, щоб мене поважали,бо....»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Подумати і записати в зошиті:Що вам подобається в собі?Що хотіли б виправити в своєму характері, у поведінціета:  ознайомити  учнів  із  поняттям  «людське "Я"»;  розвивати  мисленищеплювати бажання 


Немає коментарів:

Дописати коментар